Dél-Koreában a bruttó hazai termék (GDP) bővülésének üteme az első negyedévben az egy évvel korábbi 12,6-ról 3,7 százalékra, a második negyedévben pedig 9,7-ről 2,7 százalékra lassult a szöuli jegybank bejelentése szerint. A lefékeződés fő oka az elektronikai és csúcstechnológiai cikkek nemzetközi piacának szűkülése. E szektorok teljesítménye 0,7 százalékkal maradt el az első negyedévi szinttől, s éves összehasonlításban is csak 2,2 százalékkal bővült, szemben a tavalyi 16,9 százalékos növekedéssel. A kevés számú pozitívum közé tartozik, hogy szezonálisan kiigazítva az előző negyedévhez képest 0,5 százalékkal emelkedett a GDP, némileg meghaladva az első negyedévi 0,3 százalékos növekedést. A bővülésben meghatározó szerepet játszott, hogy a lakossági fogyasztás éves összevetésben 2,9, negyedéves összehasonlításban pedig 3,3 százalékkal emelkedett - írta a Dow Jones. Az elemzők szerint csak jövőre indul be a fellendülés.
A dél-koreai kormány a tavalyi 8,8 százalékos növekedés után ez év elején még 5-6 százalékos növekedéssel számolt, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) pedig nemrég 4,2-ről 4 százalékra csökkentette idei előrejelzését. Az OECD szerint a GDP bővülésének üteme főként a gazdasági reformok előrehaladásától, valamint az amerikai konjunktúrától függ. A gazdaság teljesítményének javulása a külföldi hitelezők és a kormány egybehangzó véleménye szerint elképzelhetetlen a vállalati szektor régóta húzódó átalakítása nélkül. A hitelező bankok ennek jegyében nemrég 25-ről 49-re bővítették azon cégek listáját, amelyeket felszámolásra, eladásra, illetve összevonásra javasolnak, mivel üzemi nyereségük nem fedezi adósságszolgálati kötelezettségeiket. A vállalatok nevét a reformokat irányító pénzügyi felügyeleti bizottság (FSC) nem hozta nyilvánosságra. A Nemzetközi Valutaalappal kötött hitelmegállapodás keretében a 22 dél-koreai banknak szeptember végéig kell végeznie 1544 eladósodott vállalat átvilágításával.
(NAPI)
