Olaszország mezőgazdaságban egyre nagyobb az igény a külföldről, főként az EU-n kívüli országokból érkező szezonális munkásokra - nyilatkozta a Reutersnak Paolo Bedoni, a legnagyobb olasz agrár-érdekvédelmi szervezet, a Coldiretti elnöke. A fiatal olasz munkavállalók a Coldiretti tapasztalatai szerint ma már elsősorban irodai munkát keresnek, ezért a földeken és a gazdaságokban a gazdák egyre több egyiptomi, indiai és más, távoli országból érkező munkást alkalmaznak. A gyümölcs- és zöldségbetakarítás során ma már az ország déli részében sincs elegendő hazai munkáskéz, így ott is nagy számban alkalmaznak a Balkánról, Észak-Afrikából vagy Indiából érkező idénymunkásokat.
A Coldiretti becslése szerint az olasz mezőgazdaságban az idén - szemben a tavalyi 65 ezer és az 1999. évi 54 ezer fővel - már összesen 80 ezer EU-n kívüli mezőgazdasági idénymunkásra van igény, míg a teljes munkaidőben foglalkoztatott külföldiek száma a tavalyi 8000 fővel és a megelőző évi 7545 fővel szemben 9000 főre emelkedhet. Az olasz farmokon dolgozók közel egytizede ma már EU-n kívüli munkavállaló; őket Veneto tartományban leginkább a földieper szedésekor, Trentinóban az alma szüretelésekor, Emilia Romagnában gyümölcsszedéskor, Piedmontban a szőlő szüretelésekor, Umbriában és Toscanában a dohány betakarításakor, Pugliában zöldségszedéskor alkalmazzák, Lombardiában pedig elsősorban a nyájak őrzésére vesznek fel külföldi munkavállalót. A gazdák érdeke, hogy a termés időben, jó minőségben, hiánytalanul be legyen takarítva, ugyanis ennek híján nemcsak ők károsodnának, de az élelmiszerárak is nagy valószínűséggel megugranának. A Coldiretti vezetői szorgalmazzák, hogy a munkavállalási engedélyek kiadását gyorsítsák fel, az ügyintézés menetét pedig tegyék átláthatóbbá, a jelenlegi bürokratikus eljárás ugyanis azt eredményezi, hogy növekszik az illegális munkavállalók száma.
G. S.
