A román külkereskedelem hiánya a most közzétett adatok szerint az első félévben az egy évvel korábbi szint közel kétszeresére, 1,064 milliárdról 2,047 milliárd dollárra emelkedett. Az export 16 százalékkal, 5,697 milliárdra, míg az import 29,6 százalékkal, 7,744 milliárd dollárra nőtt. Júniusban ugyan az előző havi 484,4 millióról 293,9 millió dollárra apadt a deficit, ám ez még mindig több, mint az egy évvel korábbi 272,8 milliós hiány. Románia legnagyobb külkereskedelmi partnere Olaszország - mind az export, mind az import terén -, utána Németország következik. Az év első öt hónapjában az import 34,7 százalékkal, míg a kivitel 17,4 százalékkal emelkedett; a hiány az egy évvel korábbi 538 millióról közel 1,2 milliárd dollárra szökött fel.
Isarescu arra figyelmeztetett, hogy az import növekedésének visszafogása nélkül a gazdaság könnyen túlfűtött állapotba kerülhet. A GDP az első negyedévben 4,8 százalékkal bővült és a jónak ígérkező mezőgazdasági termés következtében az egész évi ütem az előirányzott 4,1 százalék helyett akár 5 százalék fölé is kúszhat. Isarescu a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva közölte, hogy az import visszafogását célzó javaslatok már a kormány előtt vannak és a szakértők az export fellendítésének lehetőségeit is vizsgálják.
G. S.
