A mexikói gazdaság növekedési üteme a második negyedévben minden bizonnyal 1,0 százalék alatt maradt - jelentette ki Guillermo Ortiz jegybanki kormányzó, hozzátéve, hogy az év hátralévő fele reményei szerint ismét gyorsuló növekedést fog eredményezni. A bruttó hazai termék 12 havi növekedési üteme az első negyedévben az előző negyedévi 5,1 százalékról jelentősen, 1,9 százalékra esett. A drasztikus csökkenés kétségtelenül a mexikói kivitel 80 százalékát felszívó USA gazdaságának lefékeződésére vezethető vissza. Bár a két szomszédos gazdaság egymásrautalsága miatt a konjunktúra-ingadozások eddig is rendszeresen átnyúltak a Rio Grandén, a piaci elemzők felhívják a figyelmet arra, hogy míg ez korábban hosszú hónapokba tellett, a hatás ma már szinte azonnali.
A mexikói kormány 2001-re eredetileg 4,5 százalékos GDP-növekedést irányzott elő, amit az észak-amerikai lanyhulás miatt később 2,0-3,0 százalékra volt kénytelen módosítani; Ortiz úgy véli, hogy ezt is tovább kellene csökkenteni. A statisztikai hivatal (INEGI) legfrissebb jelentése szerint a gazdaság teljesítménye májusban az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal csökkent és általános elemzői vélemények szerint tartós növekedésre csak az USA újbóli fellendülése esetén lehet számítani. A nyomott piaci keresletre jellemző, hogy a VW Mexico pueblai üzeme a következő hetekben 3 napra leállítja a Jetta és a New Beetle modellek gyártását.
Az INEGI adatai szerint az építőipar teljesítménye májusban éves összevetésben 8,0 százalékkal, a bányászaté 3,2 százalékkal, a feldolgozóiparé pedig 2,8 százalékkal csökkent. Ortiz a kedvezőtlen piaci trend ellenére bizakodó, mivel a mexikói gazdaság szerinte szilárd alapokon áll. A fogyasztói árindex július első felében 0,36 százalékkal - az adatközlés 1988-ben való indulása óta a legnagyobb mértékben - csökkent, ami egyértelműen a gazdasági stagnálásra utal; a piaci szereplők év végére 6 százalék körüli inflációt valószínűsítenek.
G. S.
