BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Módosították a kiotói megállapodást

A bonni klímakonferencián az Európai Unió képviselőinek sikerült elfogadtatniuk egy kompromisszumcsomagot, amely lehetővé teszi az 1997-es kiotói megállapodás fő pontjainak érvényben tartását. Washington továbbra sem hajlandó ratifikálni az egyezményt, de álláspontjával egyedül maradt.

2001. július 23. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól:
Az Európai Unió küldöttségének javaslatára a konferencia résztvevői többnapos maratoni tárgyalás után kompromisszumos megállapodásra jutottak, amely némileg módosítja az 1997-es kiotói megállapodást. A fő cél továbbra is a légkör felmelegedésért felelős gázkibocsátás mennyiségének átlag 5,2 százalékos csökkentése az 1990-es szinthez képest. A bonni megállapodás szerint a nagy kiterjedésű erdőségekkel rendelkező országok esetében a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében elismerik a káros gáz elnyelését is - vagyis például a japán vagy a kanadai iparnak kevesebb erőfeszítést kell tennie a környezetvédelem érdekében. Ugyancsak Japánnak tett engedmény, hogy azokat az országokat, amelyek nem tesznek eleget maradéktalanul a célkitűzéseknek, nem bírságolják meg, illetve csak pótlólagos büntetésben részesítik. Ennek lényege, hogy 2008-tól azoknak az országoknak. amelyek nem a kívánt mértékben csökkentik szén-dioxid-kibocsátásukat, minden elmaradt tonna után 0,3 tonnával többet kell pótolniuk.

A pontos, országokra lebontott értékeket két-három év múlva határozzák meg. Magukról a büntetésekről egy új testület dönt, amelyben egyenlő arányban képviseltetik magukat az ipari és a fejlődő országok.
A 178 ENSZ-tagállam által aláírt megállapodás lehetővé teszi az ipari országoknak, hogy a harmadik világnál „megváltsák” saját szennyezésüket, vagyis a kvóta átvétele fejében jelentős környezetvédelmi beruházásokat végezzenek. Az USA képviselői nem csatlakoztak a megegyezéshez.
A tanácskozás sikerét egyértelműen a konferencia elnökének, a javaslat kidolgozójának, Jan Pronk holland környezetvédelmi miniszternek tulajdonítják. Margot Wallström, az EU brüsszeli bizottságának környezetvédelemért felelős tagja elismerte, a megállapodást gyengíti, hogy az Egyesült Államok nem csatlakozott hozzá, ugyanakkor a siker megmutatta, hogy Washington nélkül is képes az EU fontos nemzetközi szerződés elérésére. Megfigyelők szerint a Bush-kormányzatot meglepte, hogy lényegében az egész világgal szemben találta magát, és elszigeteltsége várhatóan ráébreszti felelősségére. A tervek szerint az aláírók 2002 folyamán ratifikálják a kiotói megállapodást, amelyhez az Egyesült Államok is bármikor csatlakozhat.
Gordon Tamás

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet