BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A G-8-ak szerint lassulás van, de nem kell tartani recessziótól

A világ hét legfejlettebb országának a vezetője szerint a világgazdaság növekedésének a lassulása nagyobb a vártnál, és aggodalmukat hangoztatták a magas olajárak kapcsán, de fenntartották azt a véleményüket, hogy kedvezőek a feltételek a gazdaság gyors lapra állásához. Mindeközben Genovában már legalább egy tüntető életét vesztette a rendfenntartó erőkkel történt összecsapások során.

2001. július 20. péntek, 20:30

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Hetek közös gazdasági záróközleménye hangsúlyozza, hogy bár jelentősen mérséklődött az amerikai gazdasági növekedés, a hosszú távú folyamatok továbbra is kedvezőek. Az eddigi monetáris és fiskális intézkedések a gazdasági élénkülését célozzák, míg az árstabilitás és a közelmúltban elfogadott adócsökkentések hozzájárulnak a gazdasági növekedés erősödéséhez. A legfejlettebb hét ipari ország úgy véli, hogy Nagy-Britanniában és Kanadában kedvezőek a feltételek a gazdasági növekedéshez.
A Hetek szerint Japánban könnyíteni kell a monetáris politikai feltételeket és növelni a likviditást. Gerhard Schröder német kancellár azt mondta, hogy nincs miért beszélni egy esetleges recesszió lehetőségéről az eurózónában, ahol várhatóan mérsékelt gazdasági növekedésre lehet számítani. A német kancellár szerint az eurózóna gazdasága erősödik, bár elismerte, hogy a vártnál kisebb ütemben.
Jacques Chirac francia köztársasági elnök szerint a Hetek biztosak abban, hogy nem omlik össze a jelentősen eladósodott argentin gazdaság. Chirac szerint, ha Argentína gazdasága összeomlana, az súlyosabb nemzetközi válságot idézne elő, mint a 90-es évek végi ázsiai válság. A francia elnök érthetőnek mondta, hogy a Hetek meghozzák a szükséges intézkedéseket, amivel elejét lehet venni egy argentin összeomlásnak.
Globalizációellenes tüntetők ezrei csaptak össze a rohamrendőrökkel Genovában péntek délelőtt. A CNN információi szerint - amelyet az olasz belügyminisztérium is megerősített - legalább egy tüntetők életét vesztette a harcokban, egyelőre tisztázatlan körülmények közt. A feketébe öltözött anarchisták tüzeket gyújtottak, ablakokat törtek be, és a felszedett utcakővel, botokkal, és helyenként Molotov-koktélokkal megtámadták a rendőröket. A rendfenntartó erők könnygázzal, gumibottal és lovasrendőrökkel válaszoltak: az összecsapásokban többen súlyosan megsebesültek, és szétvertek legalább egy rendőrautót és egy benzinkutat is. Anarchisták több újságírót is megtámadtak - értesült az Index helyszíni forrásokból. Eddig több mint harminc embert letartóztattak.
Az utcai harcok mintegy másfél kilométerre kezdődtek attól a palotától, ahol a G8-vezetők tanácskoznak. A kordon felé nyomuló anarchisták egyelőre nem tudtak bejutni a 4 méter magas acélkerítéssel körülvett „vörös zónába”, amely elválasztja a vezetőket a tüntetőktől. A délben megkezdődött összecsapások még hat után is tartottak.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet