Jerzy Buzek lengyel miniszterelnök tegnap menesztette Tomasz Szyszko távközlési minisztert, miután a legfelső ellenőrző kamara (NIK) megállapította, hogy az általa vezetett minisztériumban a korrupciónak valóságos mechanizmusa alakult ki és működött. A választások előtt néhány héttel a kisebbségi Szolidaritás-kormánynak különösen kínos, hogy ebben a hónapban már a kormány negyedik tagja távozik a gyanú árnyékával kísérve. Szyszkót személyesen ugyan nem gyanúsítják semmivel, de a kormányfő szerint nem maradhat a helyén olyan miniszter, aki ennyire képtelen kezében tartani tárcáját. Stanislaw Iwanicki igazságügy-miniszter, aki maga csupán két hete lett a kormány tagja, az eset után úgy nyilatkozott: itt az ideje, hogy ne csak beszéljenek a korrupcióról, azt gyökeresen ki kell irtani a lengyel közéletből.
A felmérések szerint a lengyelek 70 százalékának az a véleménye, hogy mindegyik politikai párt korrupt, a Reuters szerint ennek ellenére ha most lennének a választások, 50 százalékuk a Demokratikus Baloldali Szövetségre szavazna, míg a jelenleg kormányzó Szolidaritás Választási Akciójának (AWS) még a parlamentbe való bejutása is kétséges.
Egy nappal a távközlési miniszter leváltása előtt vették őrizetbe a PZU Zycie, az ország legnagyobb életbiztosítójának volt vezérigazgatóját, a gyanú szerint a rendszerváltás óta egyik legnagyobb csalási ügyben. A távközlési minisztérium vezetését egyelőre Janusz Steinhoff miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter vette át.
B. T. J.
