Az EU brüsszeli bizottsága tegnap kilenc mobilcégnél tartott rajtaütésszerű vizsgálatot Nagy-Britanniában és Németországban, miután felmerült a gyanú, hogy az érintett cégek egyeztetett árat számolnak fel ügyfeleiknek a hálózatok közötti átkapcsolásokért. Piaci elemzők szerint a vizsgálatra már jó ideje számítani lehetett, mivel semmi ésszerű indoka nincs annak, hogy az Európában utazók a magas kapcsolási (roaming) díjak miatt tízszer annyit, percenként 1 dollárnál is többet kénytelenek fizetni, mint az Egyesült Államokban.
Mario Monti, a brüsszeli bizottság versenyügyekért felelős tagja már áprilisban jelezte az Európai Parlamentnek, hogy a mobil távközlés kapcsolási díjai terén még várat magára az árverseny. Az elmúlt két évben e téren lefolytatott vizsgálatok a távközlési díjak nagykereskedelmi és fogyasztói árainak kialakítása során a tizenöt tagország közül tízben tártak fel különböző súlyú hiányosságokat.
