A jelenlegi devizaárfolyamok több szempontból is kedvezőtlenek, ezek közül az egyik legjelentősebb, hogy az importált infláció révén felfelé nyomják a fogyasztói árakat az eurózónában, ami visszafogja a fogyasztói kiadásokat - nyilatkozta a világ vezető jegybankjait tömörítő G-10 csoport bázeli tanácskozását követően a BIS soros elnöki tisztét betöltő Eddie George. Az erős dollárnak a külkereskedelmi mérlegben érződő negatív hatása az amerikai gazdaságnak sem jó, mert csökkenti az amerikai áruk iránti külföldi keresletet az amúgy is lassuló világgazdasági környezetben - tette hozzá. Washington évek óta kitart az erősdollár-politika mellett, mert hasznosnak tartja a gazdaságra nézve és egyúttal segít az inflációt alacsonyan tartani, de az utóbbi időben az amerikai vállalatok nyereségeik visszaesésének egyik okát a magas dollárárfolyamban látják - jegyzi meg a Reuters.
A tízek - mint George elmondta - azzal számolnak, hogy az áremelkedés üteme mérsékelt marad az USA-ban és ez lehetővé teszi a további monetáris enyhítést. A Fed által az idén eddig végrehajtott 275 bázispontos kamatcsökkentés nyomán a második félévben várhatóan felpörög az amerikai gazdaság, és a negyedik negyedévben éves összevetésben 1,5-2 százalékos növekedést produkál, jövőre pedig akár 3 százalékra is gyorsulhat a GDP-bővülés - mondta George. Az eurózónában ugyanakkor lassulás várható, de az idén valószínűleg így is elérhető a 2-2,5 százalékos gazdasági növekedés, Japánban viszont csak jövőre lehet valamelyes fellendülésre számítani, ha beindulnak a szerkezeti reformok - tette hozzá. A jegybanki vezetők álláspontja gyakorlatilag egybecseng a G-7 államok pénzügyminisztereinek hét végi csúcstalálkozóján hangoztatott óvatos derűlátással (NAPI Gazdaság, 2001. július 9., 1. oldal).
(NAPI)
