Brüsszeli tudósítónktól:
Belgium mindent elkövet annak érdekében, hogy az euró készpénzként történő bevezetése zökkenőmentes legyen, és hogy a 12 tagállam időben gondoskodjon az intézményi feltételekről. A genti informális, októberi EU-csúcsra jelentés készül, amelyen keresztül áttekintik a gyakorlati tennivalókat. Gentben Guy Verhofstadt belga kormányfő vitát akar a bővítésről is, ehhez a csatlakozási tárgyalások állásáról elemzést kért az EU brüsszeli bizottságától. Lapunk kérdésére, hogy ennek vajon mi lesz a jelentősége azoknak az országoknak a szempontjából, amelyek már a fejezetek akár háromnegyedét is lezárják októberre, a miniszterelnök válaszában kifejtette: Brüsszel fenn akarja tartani a bővítés folyamatának a svéd elnökség adta lendületet, és célja, hogy a tárgyalásokon a minőség is hangsúlyt kapjon. Különösen fontos a tagjelöltek adminisztrációs képességének növelése és a joganyagnak a gyakorlatba történő átültetése. Verhofstadt már korábban kifejtette, hogy bővítési időpontról ősszel nem lesz vita, de fontosnak tartja, hogy a tagállamok pontos képet kapjanak a tárgyalásokról. Belgium ragaszkodni fog ahhoz, hogy kövessék a bizottság útmutatójának menetrendjét.
A belga kormány koherens gazdaságpolitikával kíván a belső piac megerősítéséhez hozzájárulni, további ágazatok liberalizációját is szem előtt tartva. Sürgeti az EU társasági kódexének megteremtését. A bel- és jogpolitikában harmonizálni kívánja a menekült státust és a menekültek fogadásának szabályozását is. Haladást akar elérni az európai ügyészség felállításában. Az EU-lakosság életminőségének javításában súlyt helyez a kiotói környezetvédelmi megállapodás végrehajtására, valamint arra, hogy megkezdje működését az EU önálló élelmiszer-főhatósága.
Verhofstadt végül kifejtette, hogy a belga elnökséget lezáró laekeni csúcson az EU jövőjéről szóló nyilatkozatot készítenek elő, amelynek figyelembe kell vennie mind a dán euróellenes, mind az ír integrációellenes népszavazás eredményét. „Nem szabad arrogánsan úgy tennünk, mintha mi sem történt volna” - mondotta sajtótájékoztatóján a kormányfő, aki szerint ki kell jelölni az EU-intézmények pontos hatáskörét, hogy az EU működése átláthatóvá váljon az emberek számára.
Gordon Tamás
