Az OAO Gazprom éves közgyűlésén újraválasztották a társaság igazgatótanácsát, miután az orosz gazdaság meghatározó jelentőségű és Európa felének gázellátást biztosító cég vezérigazgatóját, Rem Vjahirjevet kilenc év után májusban Vlagyimir Putyin elnök közeli munkatársával, Alekszej Millerrel váltotta fel. A 38,37 százalékban állami tulajdonú cég 11 tagú igazgatótanácsának elnökévé Vjahirjevet választották, annak ellenére, hogy országos felháborodást keltettek családjának és barátainak kedvező zavaros üzletei. Erre a Dow Jones szerint Putyin elnök tett ígéretet Vjahirjevnek annak fejében, hogy hajlandó legyen távozni a konkrét hatalmat jelentő vezérigazgatói posztból. Ha ugyanis ő maga nem szavazta volna meg saját leváltását és Miller kinevezését, nem lehetett volna eltávolítani. A mostani közgyűlésen végre módosították az alapszabályzatnak azt a pontját, amely szerint csak egyhangú igazgatótanácsi döntéssel lehet leváltani a vezérigazgatót és a cég többi vezetőjét, így ezentúl ehhez elegendő lesz az egyszerű többség is.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ezentúl a kormány dönt a Gazprom vezetőinek személyéről. Az igazgatótanácsba ugyanis beválasztották a kormány öt miniszterét és a kancellária elnökhelyettesét, vagyis eggyel több az állami delegált a korábbinál. További három fő képviseli a Gazprom apparátusát, egy volt miniszter a kisrészvényeseket és egy személy az 5 százalékos részvénypakettel rendelkező Ruhrgast. A Gazprom papírjainak a Bloomberg adatai szerint mintegy 11,5 százaléka van külföldi tulajdonban. A piac pozitívan értékelte az utóbbi időkben a kormány kezdeményezésére bekövetkezett változásokat: Miller kinevezése óta több mint 40 százalékkal emelkedett a Gazprom részvényeinek árfolyama.
Az elemzők egyértelműen kedvezőnek tartják, hogy Vjahirjev egyeduralma után a kormánynak sikerül kezébe vennie a Gazprom irányítását, várakozásaik szerint átláthatóbbá válik az eddig gyanús ügyeiről hírhedt cég és sor kerül a szükséges szerkezeti reformok végrehajtására is. Bíztató jel a nyitásra, hogy a közgyűlésen eltörölték azt a szabályt is, amelynek értelmében a Grazprom részvényeiből 3 százaléknál nagyobb pakettet csak a társaság menedzsmentjének előzetes írásos engedélyével lehetett megvásárolni.
B. T. J.
