Litvánia a jövő év február 2-ától a dollár helyett az euróhoz köti a litas árfolyamát - jelentette be a vilniusi jegybank. A változtatás célja, hogy az ország monetáris rendszere jobban tükrözze a tényt: Litvánia fő kereskedelmi partnere az Európai Unió, amelyhez minél előbb, reményei szerint már 2004-ben csatlakozhat. A jegybank azt is bejelentette, hogy hamarosan megkezdi nettó 1,289 milliárd dolláros valutatartalékának átváltását euróra. Ennek módját és ütemezését nem hozta nyilvánosságra, csak annyit közölt, hogy legalább a jelenleg forgalomban levő, 2,49 milliárd litas értékű (622,5 millió dollár) valutának megfelelő mennyiséget kíván a közös európai pénzre cserélni.
A litas új árfolyamát az eurónak a dollárhoz viszonyított 2002. február 1-i árfolyama alapján számítják ki, néggyel szorozva az eurót. A valutatanácsi rendszer érintetlenül hagyásával ezt a változást régóta tervezik, különösen mivel a dollárhoz kötött árfolyam az euró gyengélkedésével párosulva rendkívül megdrágította a litván exportot, rontva ezzel versenyképességét.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) támogatta az euróra történő átállást és annak a véleményének adott hangot, hogy a lépést jól előkészítették. Az elemzők is egyetértenek ezzel az értékeléssel, rámutatva, hogy évekkel ezelőtt, amikor először vetődött fel az átállás szükségessége, a gazdaság gyengesége miatt nem voltak indokolatlanok a valuta leértékelésétől való félelmek. Azóta azonban a litván gazdaság helyzete sokat erősödött, csökken mind a folyó fizetési mérleg, mind a költségvetés deficitje, így jónak tűnik a vilniusi jegybank bejelentésének időzítése.
A Reuters szerint ezzel egy apró lépéssel közelebb került az euró ahhoz, hogy a dollárral versengő tartalékvalutává váljon, mint ahogy ebbe az irányba hat Argentína döntése is, amellyel a dollár mellé a valutakosárba beemeli az eurót.
(NAPI)
