Várhatóan megnyílik az út a Jugoszláviának nyújtandó nemzetközi támogatás előtt, miután az amerikai kormány képviselői tegnap közölték, hogy részt vesznek a donor országok holnapi konferenciáján. A jugoszláv kormány azt reméli, hogy az EU brüsszeli bizottsága és a Világbank által szervezett konferencián a donor országok 1,265 milliárd dollárt fognak megajánlani az ország újjáépítésére. A washingtoni kormányzat szerint a Milosevics kiadásáról szóló határozat pozitív lépés. Zoran Djindjic szerb miniszterelnök közölte: a volt elnököt akár már holnap átszállíthatják Hágába, Vojiszlav Kostunica jugoszláv államfő azonban azt állította, hogy ilyen gyorsan nem lehet lebonyolítani a szükséges procedúrát. Megfigyelők elképzelhetőnek tartják, hogy az Egyesült Államok - amely egy kongresszusi döntés szerint csak a háborús bűnösök felelősségre vonásában való megfelelő jugoszláv együttműködés esetén nyújt pénzügyi támogatást a balkáni országnak - a kiadás tényleges megtörténte előtt nem ajánl föl segítséget.
Miroljub Labusz miniszterelnök-helyettes, a Brüsszelbe készülő jugoszláv delegáció vezetője szerint a tanácskozásnak egyértelmű jelzésül kell szolgálnia arról, hogy Belgrád helyes gazdaságpolitikát folytat és szilárdan elkötelezett a gazdasági reformok mellett. A küldöttség több projektet kíván bemutatni, a kért pénzből 1 milliárd dollár jutna Szerbiának, 265 millió pedig Montenegrónak. Labusz rámutatott, hogy - szegény országról lévén szó - minél több támogatáshoz jutnak az átmenet költségeinek fedezésére, annál nagyobb lesz a térség stabilitása.
(NAPI)
