Olaszországban a tavalyi 1,5 százalékos és az idén tervezett 1 százalékos költségvetési hiány helyett az év végére a deficit elérheti a GDP 2,3 százalékát, 13 milliárd dollárral haladva meg az előző, balközép kormány előirányzatát - állítják a Silvio Berlusconi vezette új jobbközép kormány vezető tisztségviselői, akik az előző kormányt tartják felelősnek a közpénzek helyzetének kedvezőtlen alakulásáért. A Reutersnak nyilatkozó szakértők szerint azonban inkább arról van szó, hogy az új vezetés láthatólag igyekszik minden lehetséges problémáért elődjére hárítani a felelősséget arra az esetre, ha Olaszország nem tudná teljesíteni az EU-nak tett stabilitási ígéreteit.
Elemzői vélemények szerint reálisan nem is lehetett számítani arra, hogy a deficit nem haladja meg az 1 százalékot, egyrészt a tavalyi év végén jóváhagyott adócsökkentések és kiadások, másrészt az eurózóna gazdasági növekedésének lassulása miatt, ezért 1,5-1,8 százalékos hiány várható. A 2,3 százalékos hiányt azonban politikai célzatú túlzásnak minősítik, ami ha mégis megvalósulna, rendkívül kínos lenne Olaszország számára. Ezt annak ellenére sem tartják valószínűnek, hogy az előző kormány már 2,9 százalékról 2,4 százalékra csökkentette idei növekedési prognózisát, de a szakértők szerint inkább 2 százalékra lehet számítani.
(NAPI)
