BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A bővítési menetrend megerősítése várható Göteborgban

A tegnap megkezdődött EU csúcstalálkozó várhatóan megerősíti, hogy jövő év végéig lezárják a csatlakozási tárgyalásokat a legfelkészültebb tagjelöltekkel, ennél markánsabb kötelezettségvállalásra azonban nem lehet számítani. A tizenötök újabb kísérletet teszek az adóharmonizációs csomag elfogadására és vita lesz a tervezett energiaadó bevezetéséről is.

2001. június 14. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Brüsszeli tudósítónktól:
A göteborgi csúcstalálkozó tegnapi nyitónapján az EU vezetői George W. Bush amerikai elnökkel tárgyaltak. A felek megállapodtak abban, hogy új tárgyalási fordulót kezdeményeznek a világkereskedelem liberalizálása érdekében. A globális felmelegedés megakadályozása érdekében teendő intézkedésekről azonban továbbra sem született megegyezés.
A csúcstalálkozó első teljes napján ma a résztvevők áttekintik az EU bővítésének eddigi folyamatát. A svéd elnökség előterjesztését követő vita várhatóan azzal az eredménnyel zárul, hogy megerősítik a nizzai csúcstalálkozó határozatait.

Ennek értelmében a legfelkészültebb tagjelöltekkel 2002 végéig lezárják a csatlakozási tárgyalásokat, lehetővé téve, hogy a leendő új tagállamok már részt vegyenek az Európai Parlament 2004-es választásán. Ezzel összefüggésben a tizenötök foglalkoznak az ír népszavazás eredményével, és ez a vita már a következő témát, az EU jövőjét is érinti.
Az ír aggodalmak enyhítése érdekében várhatóan felajánlanak egy nyilatkozatot, amelyben ünnepélyesen rögzítik Írország semlegességét. Az EU állam-, illetve kormányfői a továbbiakban - kiegészülve a pénzügyminiszterekkel - megpróbálnak megállapodásra jutni az adóharmonizáció ügyében, miután a megegyezést ismét kérdésessé tette, hogy Ausztria - amelyet félhangosan Luxemburg is támogat - megkérdőjelezte a forrásadó tekintetében elért kompromisszumot. Bécs nem látja értelmét a banktitok megszüntetésének, amíg a nem EU-tagok, elsősorban Svájc nem hajlandó információcserére. Hasonló nézetkülönbség van az energiaadó bevezetésében. Így csak döcögve indul be az úgynevezett lisszaboni stratégia, amely többek közt az adópolitika harmonizációjával tesz kísérletet a tartós növekedés, a folyamatos gazdasági fejlődés elérésére, a környezetvédelmi és szociálpolitikai szempontok figyelembevételével. Göteborgban a kiotói megállapodás megerősítése is várható, annak ellenére, hogy az Egyesült Államok továbbra is elutasítja korábbi elkötelezettségének érvényesítését.
Gordon Tamás

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet