A lengyel pénzügyminisztérium az idei költségvetési kiadások csaknem 7 milliárd zloty (1,8 milliárd dollár) összegű csökkentését javasolta a kormánynak, amely keddi ülésén megtárgyalta a javaslatot - írta tegnapi számában a Rzeczpospolita című befolyásos varsói lap. Egyelőre titok, hogy az intézkedés minden tárcára egyformán vonatkozik-e, de a lap úgy tudja, hogy a pénzügyminisztérium már megkezdte a kiadások csökkentését: egyszerűen kevesebb pénzt utal át, mint amennyit az egyes fejezetekben tervezett.
(Folytatás az 1. odalról)
A lap értesüléseit megerősítette Janusz Steinhoff gazdasági miniszter, miniszterelnök-helyettes is, hozzátéve, hogy a büdzsé nehéz helyzetben van. A miniszter a pénzügyi tárca vezetőjére hivatkozva elmondta, hogy az idén a tervezettnél 7 milliárd zlotyval kisebb lesz a költségvetés bevétele a vártnál alacsonyabb infláció, a magas kamatok, a túlságosan erős zloty és a tervezettnél kisebb áfabevételek miatt. A kiadások mintegy 6,4 százalékos lefaragása Steinhoff szerint nem érinti az állandó kiadásokat, mert azok megváltoztatásához a költségvetési törvény módosítására lenne szükség. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) egyébként korábban éppen ekkora kiadáscsökkentést tartott szükségesnek.
Az idei lengyel költségvetési törvényben a bevételeket 161 milliárd, a kiadásokat 181,6 milliárd, a hiányt pedig legfeljebb 20,5 milliárd zlotyra tervezték. A deficit azonban április végére elérte a 18,4 milliárd zlotyt, azaz az éves terv 89,7 százalékát. Jaroslaw Bauc pénzügyminiszter még nemrégiben is úgy nyilatkozott, hogy tekintettel a második félévben várható gazdasági fellendülésre és a zloty prognosztizált gyengülésére, nincs szükség a költségvetés kiigazítására.
A Reuters úgy értesült, hogy a kormány a költségvetési hiány növelésének lehetőségét sem vetette el. Ez ügyben nagy nyomás nehezedik rá a koalíciós pártok részéről, mert a szeptemberi parlamenti választások előtt az amúgy is népszerűtlen kormány csak veszíthet az új megszorításokon. További bizonytalansági tényezőt jelent a privatizáció alakulása; ha például nem sikerül eladni a TPSA telefontársaság újabb, 30 százalékos pakettjét, az egymagában több mint 5 milliárd zloty kiesést jelent. Az idén összesen 18 milliárd zloty (4,6 milliárd dollár) privatizációs bevételre számítanak, hacsak nem szenved halasztást a tervezett ügyletek némelyike. Ez pedig könnyen előfordulhat, ha a jövő héten az ellenzéknek sikerül megnyernie a kincstárügyi miniszter elleni bizalmatlansági szavazást (NAPI Gazdaság, 2001. június 8., 2. oldal). Az Aldona Kamela-Sowinska ellen benyújtott indítványt egyes kormánypárti képviselők is támogatták.
B. T. J.
