BUX 139485.15 1,35 %
OTP 44860 2,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Belarusz gazdasági nyitást ígér (Kimaradt anyag!!)

Belarusz jobban meg akarja nyitni gazdaságát a külföldi befektetők előtt és kész adókedvezményeket adni azoknak a vállalkozóknak, akik segítenek a gyengélkedő gazdaság talpraállításában - nyilatkozta Valerij Drozd gazdasági miniszterhelyettes.

2001. június 13. szerda, 15:24

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A belarusz gazdaság jövője függ attól, hogy megnyissuk a külföldi befektetők előtt, a kormány ezért egy olyan programot fogadott el, amely 2003-tól évi 1 milliárd dollár közvetlen külföldi tőkebefektetésre nyújt lehetőséget - mondta Valerij Drozd minszki gazdasági miniszterhelyettes a Reutersnak adott interjújában. Az ország megítélése a külföldi befektetők körében még a többi volt szovjet köztársasághoz képest is igen rossz, amit jól mutat, hogy a tőkebefektetések egy főre jutó összege a 10 milliós országban a függetlenné válás óta eltelt közel tíz év alatt mindössze 30 dollár, bár ugyanakkor Belarusz 2 milliárd dollárnyi hitelhez jutott. A hitelek folyósítását azonban leállították, mert a minszki vezetés nem hajtotta végre az elvárt demokratikus és gazdasági reformokat. A magas infláció, az áttekinthetetlen adótörvények és a politikai bizonytalanság eddig gyakorlatilag távoltartották a beruházókat.
Meghatározó jelentősége lehet a szeptemberre tervezett elnökválasztásnak, bár Alekszandr Lukasenko államfő határozottan állítja, hogy azt ismét ő nyeri meg. Az országnak nem tesz jót az sem, hogy hadjáratot indított az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ellen, amely megfigyelőket akar küldeni Belaruszba a választások tisztaságának ellenőrzésére. Lukasenko erre válaszul kémkiképző központnak minősítette az EBESZ-t.
Mindezek ellenére Drozd határozottan leszögezte, hogy szeretnének jobb viszonyt kialakítani a külföldi befektetőkkel és javítani vállalkozásaik feltételeit, miután a kormány prioritássá tette a külföldi tőkebefektetések ösztönzését. Szeptemberre várható az új befektetési törvény, amely felgyorsítja a bürakratikus engedélyezési eljárást, lehetővé teszi, hogy a beruházó maga szabja meg árait, és felemeli a szükséges minimális beruházás jelenleg 20 ezer dolláros alsó határát. Mivel a belarusz törvények tiltják az a föld magántulajdont, 99 éves bérleti szerződések létesítésével hidalják át a beruházóknak ezt a problémáját. Céljuk elsősorban a fejlett technológia importja, ezért ha a kormány úgy dönt, hogy egy adott beruházás innovatív, akkor létrehozóinak nem kell vámot fizetniük a behozott állótőke-javak után és adókedvezményekben is részesülhetnek.
B. T. J.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet