Brüsszeli tudósítónktól:
Egy nappal azután, hogy Lionel Jospin francia kormányfő hozzászólt az EU jövőjéről főként német kezdeményezésre kialakult vitához, Romano Prodi, az EU brüsszeli bizottságának elnöke is előállt a maga javaslataival. Prodi láthatóan élesen ellenzi Jospin törekvését, hogy a tagállamok nagyobb hatáskört kapjanak egyebek között a gazdaságpolitika irányításában. Ellenkezőleg, a független pénzügy- és gazdaságpolitikát, amelynek a közös EU-érdeket kell szolgálnia, egyedül a brüsszeli testület szavatolhatja. Jospin ugyanis a tagállamok képviselőiből álló gazdasági kormányzó szervet állítana fel, amely ellensúlyozná az Európai Központi Bankot (ECB).
Prodi éppenséggel tovább korlátozná a tagállamok beleszólását: kevesebb teret engedne a kormányközi megállapodásoknak, több hatalmat adna a bizottságnak. Ugyanez vonatkozik a külpolitikára: bár Javier Solana, a külpolitikai főmegbízott szerinte is kitűnő munkát végez, hatékonyabb munkát végezhetne, ha nem a tagállamokkal egyeztetne, hanem a brüsszeli testület tagja lenne. Ez újabb területet vonna ki a kézi irányítás alól. Ugyancsak szerencsésebb lenne Prodi szerint, ha az úgynevezett harmadik pillér, a bel- és igazságügy is Brüsszel hatáskörébe kerülne, legalábbis részben. Jelenleg a büntető törvénykönyv részleges harmonizációja vagy a rendőrségek közötti együttműködés az illetékes miniszterek hatáskörébe tartozik és ily módon nem működik a demokratikus kontroll. Másként volna, ha a bizottság - szoros együttműködésben az Európai Parlamenttel - dönthetne ezekről a kérdésekről - hangsúlyozta az elnök.
Prodi szerint az EU bővítésével felmerülő költségvetési problémákat könnyebben kezelhetnék, ha 2007-től bevezetnék az európai adót. A tagállamok költségvetési hozzájárulása ezzel átláthatóbbá válna. A kezdeményezés Guy Verhofstadt belga miniszterelnöktől származik, bár kevés megértésre talált Tony Blair brit kormányfőnél, akinek a jövő heti választásokon meg kell küzdenie a britek hagyományosan EU-ellenes érzelmeivel.
Gordon Tamás
