A földgázkészletek több mint 60 százalékával rendelkező 11 ország - Algéria, Irán, Nigéria, Omán, Katar, Brunei, Indonézia, Malajzia, Norvégia, Oroszország és Türkmenisztán - képviselői szombaton Teheránban tanácskoztak és megállapodtak a Gázexportáló Országok Fórumának létrehozásában. Ennek célja a résztvevők szerint a vásárlói igények minél jobb kielégítése, a tapasztalat- és eszmecsere. Határozottan tiltakoztak azon vélemények ellen, hogy az OPEC-hez hasonló nyomásgyakorló szervezetet, árkartellt akarnának létrehozni, bár egyesek úgy vélték, hasznosíthatnák a kőolaj-exportáló országok szervezetének tapasztalatait is. Sakib Hellil, Algéria energia- és bányaügyi minisztere, aki jelenleg az OPEC elnöke is, a Dow
Jones szerint úgy nyilatkozott, hogy a GECF célja a földgázexportáló országok érdekeinek védelme.
A miniszterek közül többen bírálták az Európai Unió deregulációs politikáját, nehezményezve, hogy nem konzultáltak velük az energiapiac liberalizálása előtt. Míg elvi kifogásuk nem volt az energiapiac megnyitása ellen, elfogadhatatlannak minősítették az egyes szolgáltatókkal szemben alkalmazott megkülönböztetést - írta a Reuters.
Az iráni olajügyi miniszter rámutatott, hogy a jövő üzemanyagának nevezett földgáz iránti igény egyre nő - számításaik szerint évente a világfogyasztás 3,2 százalékos növekedésével kell számolni a következő két évtizedben. A földgáznak a világ energiapiacán jelenleg 22,7 százalékos részesedése 2020-ra 29 százalékra emelkedik. A teheráni megállapodás értelmében a tagországok képviselői évente kétszer találkoznak vezető szakértői, egyszer pedig miniszteri szinten - a jövő évi miniszteri konferencia színhelye januárban Algír lesz.
(NAPI)
