Az Európai Unió brüsszeli bizottsága 2005 január 1-től minden tagállamban elérhetővé akarja tenni a kénmentes benzint és gázolajat. 2011-től a kénmentes benzin kötelező lenne, míg a kénmentes dízelről egy későbbi időpontban döntenek. Ezek az üzemanyagok felgyorsítják a korszerűbb gépjárművek elterjedését, így ugyanis jobb hatásfokot érnek el a motorok és csökkentik a környezetet szennyező gázok kibocsátását. Az üvegházhatásért felelős széndioxidból ugyan elvileg több kerül a légtérbe a kénmentes üzemanyag előállítása során, azonban az új technológiák révén csökken a járművek fajlagos üzemanyag-fogyasztása. Mivel nagyobb fokú a benzinmegtakarítás, mint a széndioxid mértékének emelkedése, végső soron környezetbarát technológiáról beszélhetünk.
Egyelőre ugyanakkor nincs elegendő adat annak megállapítására, hogy ugyanez érvényes-e a gázolajra is, Brüsszel ezért a kénmentes dízel kötelezővé tételéről egy későbbi felülvizsgálat alapján kíván dönteni. A kénmentes üzemanyag valószínűleg drágább lesz az olajfinomítókra háruló anyagi terhek miatt, ezt viszont bőven kárpótolja majd a gépjárművek fogyasztásának csökkentése, továbbá a tisztább levegő. (Az Aral néhány németországi töltőállomásánál már lehet kapni gyakorlatilag kénmentes üzemanyagot s a jövőben az ilyen eladóhelyek számát tovább növelik.) Az EU-ban 2000-től érvényes szabvány szerint a benzin megengedett kéntartalma 150 mg/kg, dízel esetében 350 mg/kg. A korábbi EU-direktíva szerint ennek 2005-től mindkettő esetében 50 mg/kg-ra kell majd csökkennie. A mostani szigorúbb javaslatban szereplő kénmentes üzemanyagok valójában nem teljesen kénmentesek, 10 mg/kg a megengedett felső érték e téren.
A Magyarországon kőolaj-finomítással foglalkozó Molnak a következő években 50-60 milliárd forintos nagyságrendű beruházást kell végrehajtania az Európai Unióban 2005-ben életbe lépő szabályozás által előírt 50 milliomod egység (mg/kg) maximális kéntartalmú üzemanyag előállítására való átállás miatt. Az új brüsszeli javaslat értelmében 2005-től ajánlott 10 milliomod egységes maximum eléréséhez ugyanakkor már nem kell plusz beruházás, az említett fejlesztéssel ugyanis egyben erre is képes lesz a Mol finomítója. Ma még nem lehet tudni, hogy az üzemanyag kénmentesítésére vonatkozó EU-szabályozást mikor honosítják Magyarországon. A Molnál a beruházás megindításáról idén kell döntést hozni, ennek vélhetően lesz majd üzemanyag-drágító hatása. A kéntelenített üzemanyag értékesítéséhez sem a kutakat, sem a járművek motorjait nem kell átalakítani.
F. G. T.–B. G.
