Az idén mintegy 2 százalékkal, jövőre pedig 2,25 százalék körüli mértékben növekszik majd a német GDP - közölte tegnap a német pénzügyminisztérium, lefelé módosítva a sokáig makacsul védelmezett előrejelzést, amelynek értelmében mindkét esztendőre 2,75 százalékos bővülést vártak.
A kormány azután adta be a derekát, hogy már minden mérvadó intézmény leszállította hasonló adatait. Az IMF 1,9 százalékra vitte le idei német GDP-prognózisát az őszi 3,3 százalékról, a brüsszeli bizottság 2,25 százalékot vár erre az évre, a hat vezető német gazdaságkutató intézet pedig már a hónap elején 2,1 százalékra csökkentette korábbi 2,7 százalékos előrejelzését. Megfigyelők szerint a német kormány azért vitte lejjebb prognózisát a külső szakértőkénél, hogy az év során már ne kényszerüljön újabb kiigazításra.
Tavaly még 3 százalékkal bővült a német GDP, és Hans Eichel pénzügyminiszter az ARD televízióban most is leszögezte: a kilencvenes években örültek volna bármilyen 2 százalék fölötti növekedésnek, hiszen az évtized átlaga évi 1,3 százalék volt. A fellendülés folytatódik, még ha a növekedési mutatók elmaradnak is a tavalyitól. A mostani lassulás magyarázata külső tényezőkben, mindenekelőtt az USA gazdaságának lefékeződésében és a magasabb olajárakban keresendő - idézte a Reuters Eichelt. A pénzügyminiszter elismerte, hogy a lassulás érzékenyen érinti az állami költségvetést, de nem számít az adóbevételek túlzott visszaesésére; az elmaradás mértékéről Eichel nem szólt, de szakértők milliárdos nagyságrendet emlegetnek. Az idei adóbevételekre vonatkozó hivatalos becslést májusban teszik közzé. Eichel szerint a kormány mindennek ellenére 2006-ra egyensúlyba akarja hozni az államháztartást, így szó sem lehet a most 1500 milliárd márkára rúgó szövetségi tartozás növeléséről.
Az idei büdzsét 43,7 milliárd márka deficittel tervezték, de akkor még nem számolhattak sem az azóta megjelent kergemarhakór, sem a száj- és körömfájásjárvány pénzügyi következményeivel, sem a globális és nagyarányú gazdasági lefékeződéssel. Az eredeti tervek a GDP 1,5 százalékára tették a hiányt, s Brüsszel szerint a német kormánynak meg kellene próbálnia tartani ezt a célt, ámbár maga a bizottság is már 1,7 százalékot valószínűsít. Elemzők azonban úgy vélik, a deficit/GDP arány eléri majd a 2 százalékot is és a mai helyzet ismeretében a német kormánynak azzal kell számolnia, hogy az államháztartás konszolidálásának folyamata egy időre megszakad.
Sz. M.
