A nyíltpiaci bizottság (FOMC) utolsó, március 20-i ülése óta számottevő lendületet vett a vállalatok túlzott mértékű raktárkészletének leépítése, javulás tapasztalható a lakossági költekezés és a lakásépítések terén, de továbbra is gyengélkednek az állóeszköz-beruházások és romlottak a cégek jelenlegi és a közeljövőbeni nyereségkilátásai, továbbá növekedett az üzleti bizalom körüli bizonytalanság - áll az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed közleményében, amelyet azt követően adott ki, hogy 50 bázisponttal, 4,5 százalékra csökkentette az irányadó egynapos kamatot és ugyanilyen mértékben, 4 százalékra a diszkontkamatot.
Az állóeszköz-beruházások esetleges visszafogása - párosulva azzal, hogy a részvényárfolyamok korábbi csökkenése várhatóan kedvezőtlen hatást gyakorol a fogyasztásra, illetve a világgazdaság lassulásának kockázatával - olyan veszélyt hordoz, ami a gazdaság teljesítményét elfogadhatatlanul alacsony szinten tartja - szögezi le a közlemény.
A Fed a mostani kamatcsökkentéssel az idén eddig négyszer, összesen 200 bázisponttal mérsékelte a hitelköltségeket a recesszió megakadályozása érdekében, miután a tavalyi utolsó negyedévben a GDP bővülési üteme éves összevetésben 1 százalékra esett vissza és azóta is újabb és újabb adatok láttak napvilágot, amelyek a gazdaság gyengélkedésére utalnak. Az egy nappal korábban az inflációs nyomás mérséklődéséről tanúskodó adatok nyomán (NAPI Gazdaság, 2001. április 18., 1. oldal) már sokan számítottak arra, hogy az FOMC még a május 15-én esedékes rendes ülése előtt rászánja magát a kamatok mérséklésére - csakúgy mint január 3-án, amikor szintén 50 bázisponttal csökkentette a kamatot. A döntés mindazonáltal meglepte a piacokat, azonnali reakcióként a Nasdaq tőzsdeindex közel 9 százalékkal, a Dow Jones ipari átlag több mint 4 százalékkal ugrott meg, míg az euró/dollár árfolyam a bejelentést megelőző 0,876-ról a négy és fél hónapja nem látott szintre, 0,872 dollárra esett, majd nagy ingadozást követően egy óra múlva 0,88 dollár fölé került vissza.
(NAPI)
