Az idei első negyedévben a vállalati és a szuverén adósságkibocsátók körében a leminősítések száma meghaladta a feljebb sorolásokét, amire több mint egy éve nem volt példa - közölte negyedéves jelentésében a Moody's. (A jelentés csak az USA-n kívüli kibocsátókra vonatkozik.) A nemzetközi hitelminősítő 90 vállalati és szuverén besorolást rontott le, és csak 28-at javított; ilyen mértékű különbség 1998 utolsó negyedéve, vagyis az orosz pénzügyi válság óta nem fordult elő. A tavalyi utolsó három hónapban még 94 felminősítés állt szemben 49 visszasorolással. Az adósi minőség Nyugat-Európában, Latin-Amerikában és a feltörekvő piacokon romlott a legérezhetőbben: ezeken a területeken 8:1 volt a leértékelések aránya felminősítésekéhez képest. Globálisan 3:1 volt az első negyedévi leminősítési-felminősítési arány, szemben a tavalyi utolsó negyedévvel, amikor csaknem kétszer annyi felminősítés volt, mint lejjebb sorolás. 2000 egészében valamivel jobb mint 2:1 volt az arány, ugyancsak a felminősítések javára.
A hitelminősítői aggodalmak főleg a növekvő eladósodottságra, néhány feltörekvő piacon a tőkéhez való hozzáférés hiányára és a kereslet csökkenésére vezethetők vissza - áll a Moody's elemzésében. A jelentés szerint a lázas amerikai költekezés elkerülhetetlenül bekövetkező lassulása növelte az adósi kockázatokat az USA-ba irányuló exporttól erősen függő gazdaságokban.
Európában az első negyedévben a hat felminősítéssel szemben 26 - pénzügyi szektoron kívüli - vállalat adósi besorolását rontotta a Moody's, köztük 11 távközlési cégét. A hitelminősítő már tavaly jelezte aggodalmait a harmadik generációs (UMTS) mobiltelefon-koncessziók megszerzésével kapcsolatos pénzügyi terhek miatt. A Moody's akkori számításai szerint az európai távközlési vállalatoknak összesen akár 300 milliárd dollárjába is kerülhet a UMTS-kaland.
(NAPI)
