Az EU pénzügyminisztereinek sikerült kompromisszumra jutniuk a kötvények forrásadója bevezetésének időpontjáról, miután Olaszország és Luxemburg feladta az új szabályozást illető ellenállását és Belgiumhoz hasonlóan tartózkodott a többszöri halasztást követően tegnap érvényes szavazáson - értesült a Reuters és a német Börsen-Zeitung. A szavazáson egy meg nem nevezett negyedik állam is tartózkodott. A lap úgy tudja, hogy a megállapodás szerint a szabályozás részleteit - az előzetes várakozásnak megfelelően - 2002. február 28-áig dolgozzák ki, azaz gyakorlatilag az iparág kérésének eleget téve egy évvel elhalasztották a forrásadó bevezetését.
Ha a tagállamok nem tudtak volna megállapodni a halasztásban, akkor már a múlt csütörtöktől - azaz március 1-jétől - a korábban kibocsátott kötvények esetében a rábocsátás, illetve a régi sorozatok cseréje is az új szabályozás hatálya alá tartozott volna, ami értelemszerűen az állami kibocsátásokat is érintené. Az, hogy az új szabályozás mely papírokra miként vonatkozik a mintegy évi 3500 milliárd dolláros eurokötvény-piacon, a kibocsátás időpontjától is függ. Ha egy adott kötvénysorozat első kibocsátása 2001. március 1-jén vagy azt követően történt, akkor az új szabályozás vonatkozik rá. Ha az emisszió március 1. előtt indult vagy előtte hagyták jóvá az eredeti prospektusát, akkor nem vonatkozik rá az új szabályozás, feltéve, hogy az utolsó rábocsátás 2002. március 1. előtt végbemegy. Ha 2002. március 1. után történik rábocsátás, akkor az egész sorozat elvileg az új szabályozás hatálya alá tartozik. A kompromisszumra azért volt szükség, mert a nagy nehezen elfogadott forrásadó-szabályozás pontos szövegét még nem tették közzé, viszont a korábbi megállapodás szerint a 2001. március 1-jén vagy azt követően kibocsátott kötvények elméletileg már az új törvény hatálya alá tartoznak.
B. P. A.
