A japán gazdaságban tart a fellendülés, de ennek üteme lassul, mert az export növekedésének dinamikája csökken. A nettó exportpozíció a tengerentúli piacok, különösen az USA és a kelet-ázsiai országok csökkenő teljesítménye miatt romlik, az ipari termelés viszont emelkedő tendenciát mutat, a vállalati nyereségek javulnak. A magánfogyasztás továbbra is gyenge, mert nincs javulás a foglalkoztatás, valamint a jövedelmek terén, és a deflációs nyomás egyelőre fennmarad - áll a BoJ havi jelentésében.
Aso Taro gazdasági miniszter szerint a tavalyi utolsó naptári negyedévben a japán gazdaság stagnált, de még elérhető a márciussal végződő pénzügyi évre vonatkozó 1,2 százalékos növekedési célkitűzés. A Reuters által megkérdezett elemzők viszont úgy vélik, hogy a japán gazdaság újra recesszióba került, miután a harmadik negyedévben az előzőhöz képest a GDP a felülvizsgált adat szerint nem 0,2 százalékkal bővült, hanem 0,6 százalékkal zsugorodott (NAPI Gazdaság, 2001. február 10., 1. oldal). A BoJ ezt követően 0,5-ről 0,35 százalékra csökkentette a diszkontkamatot. A kormány több tagja szerint a döntés pozitív hatással lesz a gazdaságra, valamint a tőkepiacokra, ám a befektetők egyelőre nincsenek erről meggyőződve. A tokiói Nikkei-225 tőzsdeindex újra gyengül, viszont a tízéves államkötvények hozama elemzők szerint azért csökkent 1999 májusa óta nem látott mélypontra, mert növekszik a várakozás, hogy a BoJ drasztikusabb lépésre szánja rá magát: a diszkontkamat csökkentését sokan a tavaly augusztusban elvetett zérókamat-politikához való visszatérés első jelének tekintik.
(NAPI)
