Három érdeklődő adta be jelentkezését a belga távközlési minisztériumhoz az árverésre bocsátandó négy UMTS-koncesszióra: a Belgacom SA mobilrészlegét jelentő Proximus, a France Télécom SA-hoz tartozó Mobistar SA és a Royal KPN NV leányvállalata, a KPN Orange. A jelentkezők mindegyike működtet már mobilhálózatot Belgiumban; a 10 milliós országban 56 százalékos a penetráció. Mivel az ajánlattevők száma nem éri el a felkínált engedélyekét, valószínűleg csak a megszabott minimálárat adják meg, s így az aukció nyomán Brüsszel 450 millió euró (413 millió dollár) bevételhez jut - írta a Bloomberg Rik Daems távközlési miniszterre hivatkozva. A UMTS-láz kezdetekor Brüsszel még 60 milliárd belga frank (1,4 milliárd dollár) bevételben reménykedett.
A hírügynökségek emlékeztettek rá, hogy Franciaországban csak két jelentkező akadt a múlt héten meghirdetett - szépségverseny alapján odaítélendő - négy engedélyre, s a francia kormány várhatóan új pályázatot ír ki a megmaradt kettőre. A harmadik generációs mobilszolgáltatás iránti kezdeti lelkesedésből csak a brit és a német kormány tudott igazán profitálni: Nagy-Britannia 22,5 milliárd fontot (32,7 milliárd dollár) - a remélt összeg tízszeresét -, Németország 50,5 milliárd eurót szedett be tavaly a UMTS-koncessziókért versengő távközlési társaságoktól, ám az irreális árak nem tartottak sokáig. Olaszország, Ausztria és Svájc már kénytelen beérni nagyjából feleannyival, mint amennyit vártak. A telefontársaságok azonban így is eladósodtak: tavaly összesen 300 milliárd dollár hitelt vettek fel felvásárlások és engedélyszerzések finanszírozására. Az európai távközlési társaságok piaci értéküknek legalább a felét elvesztették a befektetők ezzel kapcsolatos aggályai miatt.
A belga kormánynak február 16-ig kell jóváhagynia a jelentkezők listáját, s az aukciónak a mostani menetrend szerint március 7-én kell megkezdődnie. A befolyó összeget Brüsszel adósságtörlesztésre akarja fordítani.
Sz. M.
