BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kalifornia nem siet az áramszolgáltatók segítségére

Továbbra is bizonytalan a balul sikerült dereguláció áldozatává lett kaliforniai áramszolgáltatók sorsa és áramkimaradások várhatók, miután a helyzetet áttekintő fehér házbeli válságtanácskozás érdemi eredmény nélkül zárult, a szövetségi állam nem kíván rövid lejáratú hitelgaranciát adni, az áramtermelők pedig a pénzüket akarják látni.

2001. január 11. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kaliforniában tegnap bejelentették, hogy akár órákon belül áramkimaradások várhatók. Az állam kormányzója, Gray Davis az idei kaliforniai költségvetési javaslatot ismertető beszédében korábban közölte, hogy az állam nem nyújt rövid távú hitelgaranciát a két legnagyobb áramszolgáltató anyavállalatai, a PG&E Corp., illetve az Edison International számára. Davis szerint a csődközelbe került áramszolgáltatók, illetve a felemásan liberalizált árampiac helyzetét hosszú távon kell megoldani. A jelenlegi válságot illetően ő abban bízik, hogy létrejön a megállapodás, amely kötelezi a termelőket a szolgáltatók árammal való ellátására, rövid távú hitelgarancia nélkül is. Az áramtermelők képviselői viszont egyelőre azt mondják, hogy messze vannak még egy ilyen egyezségtől és az valószínűleg nem is születik meg, ha nem lesz állami hitelgarancia. A Fehér Házban kedden tanácskoztak a kaliforniai áramhelyzetről, de a kiadott közlemény szerint csak újabb munkacsoportokat állítottak fel annak megvizsgálására, miként kapcsolódhatna be Kalifornia állama a hosszú távú áramvásárlásba.
Az áramszolgáltatók hitelbesorolását a minap visszaminősítő Standard & Poor's elemzője a Bloombergnek nyilatkozva kijelentette: rövid távú megoldás nélkül hosszú távú se lesz. Ezzel arra utalt, hogy a befagyasztott fogyasztói, illetve a megugró nagykereskedelmi árak miatt eladósodott szolgáltatók hamarosan összeomolhatnak: a PG&E-hez tartozó Pacific Gas & Electric 6,6 milliárd, konkurense, a Southern California Edison 4,9 milliárd dollár adósságot halmozott fel tavaly december végéig. A hét elején még azt várták a vállalatok - befektetőikkel, hitelezőikkel és az elemzőkkel együtt -, hogy a kaliforniai kormányzat egy olyan kötvénykibocsátás mögé áll, amelynek révén refinanszíroznák az adósságokat (NAPI Gazdaság, 2001. január 9., 1-2. oldal). Ennek azonban eddig semmi jele, így a PG&E tegnap kénytelen volt törölni esedékes osztalékainak kifizetését (az Edison ezt már a múlt hónapban megtette). A vállalat szóvivője szerint vagy rendbe hozzák a közszolgáltatók pénzügyi helyzetét vagy az állam vásárolja meg a szükséges árammennyiséget vagy a fogyasztók áram nélkül maradnak. A PG&E-nek 500 millió dollárja van a bankban - mondta a szóvivő -, újabb hitelekhez nem jut, a következő nyolc hétben viszont 2,21 milliárd dollárnyi áramszámlát kell kifizetnie, az a 10 százalékos díjemelés, amelyet a kaliforniai közműfelügyelet decemberben 90 napra engedélyezett, csak 210 millió dollár pluszbevételt eredményezhet.
(NAPI)

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet