Májusban 12,1 százalékra lassul az éves drágulás üteme az egy hónappal korábbi 12,5 százalékról. A havi drágulás üteme viszont kevesebb mint felére esett vissza: 0,8 százalékra lassult az áprilisi két százalékról.

Bár Budapesten az éves drágulás 19 százalékos maradt, a havi áremelkedés üteme a fővárosban is közel a felére lassult. Májusban 1,2 százalékos volt a budapesti lakásdrágulás, ami az áprilisi 2 százalékos áremelkedés közel felét, a februári 4,5 százalékos áremelkedésnek pedig a harmadát-negyedét teszi ki.

A budapesti lassulás nem jelent meglepetést, mivel a kereslet áprilisról májusra csak stagnált, így a drágulás lassulása is várható volt. A magas budapesti lakásárak az viszont az agglomerációba szorítják a vevőket. A friss adatok szerint a Pest vármegyei településen található lakóingatlanok ára májusban 1,6 százalékkal nőtt havi szinten, ami meghaladja a budapesti drágulás ütemét

– értékelte az adatokat Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. 

Országos szinten a szerény májusi keresletnövekedés visszafogott havi drágulást okozott áprilishoz képest, de az egyes régiókon belül továbbra is jelentősek az eltérések. Az amúgy magas ingatlanárakkal rendelkező ipari beruházások helyszíneként is szolgáló észak- és dél-alföldi régióban például csak stagnáltak az árak.

Kép: Economx

Hol tartanak a négyzetméterárak?

Az eladó használt lakóingatlanok esetében június elején a fővároson belül az V. kerület volt a legdrágább a maga 2 millió forintos átlagos négyzetméterárával, míg a legolcsóbb a XXIII. kerület 824 ezer forintos értékkel. A fővárosi átlagár pedig 1,27 millió forintot tett ki.

Debrecenben 941 ezer forintnál tart az átlagár egy négyzetméterre vetítve, míg Szegeden 875 ezer, Pécsen 785 ezer forinttal számolhatnak a vevőjelöltek. Ugyanakkor Győrben 841 ezer forint az átlag, ehhez képes Miskolcon még az 500 ezer forintos szintet sem éri el. A legolcsóbb vármegyeszékhely Salgótarján lett 287 ezer forintos átlagos négyzetméterárakkal, ami a budapesti árszint kevesebb mint negyedét teszi ki.

Kép: Economx

Javulhatnak nyáron a vevők kilátásai

Az ingatlanpiacon a vevők aktivitása hagyományosan visszafogottabb a nyáron. Ez a szezonális hatás, valamint a jelenlegi magas budapesti árszint, azt sugallja, hogy a következő időszakban sem várható érdemi változás a fővárosi eladási piacon. Budapesten kívül pedig az alacsonyabb lakásárakkal rendelkező települések piaca lehet aktívabb.

"A piaci lassulás jó hír lehet a vevők számára, mert a kínálat növekszik, a vásárlók alkupozíciója pedig javul. Mindez a megfizethetőség irányába terelheti a lakásárakat is” – fogalmazta meg várakozásait az ingatlan.com szakértője. A nyári időszakban jellemzően a bérleti piac élénkül meg, ami gyökeresen eltérő dinamikát mutat az adásvételi oldalhoz képest, emiatt pedig izgalmas nyárra számíthatunk a lakáspiacon.