BUX 140433.03 0,58 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Templomot bontanak, hogy piacot építsenek

Miközben egyre több templom épül az országban, akad egy falu az ország közepén, ahol most lebontanák az Isten házát. Ladánybenén piacot tennének a helyére.

2018. október 13. szombat, 17:22

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem kis felzúdulást váltott ki a Bács-Kiskun megyei településen az a hír, hogy lerombolnák a kis templomot: forrnak az indulatok, már tiltakozó szórólapokat is osztanak. Ladánybene önkormányzata ugyanis uniós pályázaton nyert 50 millió forintból bontaná le a templomot, hogy piacot emeljen a helyére.

A pályázati honlapon nem ez szerepel, abban csak egy "kis épület" esik áldozatul. Ám ez a helyiek szerint finoman szólva is csúsztatás. A földhivatalból kikért tulajdoni lapon "kivett templom" szerepel ugyanezen a helyrajzi számon.

Az ingatlan eddig a baptista egyház tulajdona volt, ám most megvette a ladánybenei önkormányzat, hogy helyet találjon az új piacnak. Igaz, baptisták nem élnek a faluban, ahogy a polgármester mondja, "kihaltak már innen", de a református egyház hívei vasárnaponként kitartóan látogatják a lebontásra ítélt templomot. Úgy látszik, most nekik is menniük kell.

Még nem kezdődik a templom bontása, bár igaz, tervbe vettük azt. Egyelőre a piac engedélyeztetési folyamata zajlik - mondta Kardos Attila polgármester. "Kerestük a piac új helyét, több telek is szóba került, de az imaháznak helyet adó ingatlan tűnt a legjobbnak. Ezért vettük meg azt. A kis templomba ma csak reformátusok járnak, a baptista egyház ajánlotta fel nekik ezt a lehetőséget, amikor már nem maradt saját híve a faluban. A baptista egyházzal kötöttük meg az üzletet, mint tulajdonossal. Ha lakást vásárol az ember, akkor sem az albérlőt kérdezi meg, hanem a tulajdonost. Ezzel együtt sem akarjuk kitenni a református egyház híveit az utcára, a község közösségi házában helyet adnánk nekik, ahol fűtés is van, nem úgy, mint a templomban. Persze, ha akarnak, már most jöhetnek, nem kell megvárniuk, míg bezárjuk és lebontjuk a templomot" - ígéri Kardos Attila, aki már maga is találkozott a tiltakozó szórólapokkal.

Politikailag is érzékeny a helyzet, mert bár független a polgármester, a térség fideszes országgyűlési képviselője aktívan részt vett választási kampányán. Ráadásul úgy hírlik a faluban, már a Bács-Kiskun megyei kormányhivatal figyelmét is felkeltette a tervbe vett templomrombolás, mivel már többen is - stílszerűen szólva - félreverték a harangokat.

Fotó forrása: Varga Zsolt/Napi.hu

Varga Zsolt

Címlapfotó forrása: Varga Zsolt

Economx
Economx

Ez is érdekelhet