BUX 138758.97 -0,53 %
OTP 44900 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Orbánhoz fordult a Lakásszövetkezetek Országos Szövetsége

Megtéveszti, összezavarja a lakókat, felesleges vitákat generál és a lépcsőházakba is beviszi a politikát a társasházak és lakásszövetkezetek közös képviselőinek a rezsicsökkentéssel kapcsolatos, januártól hatályos, újraírt tájékoztatási kötelezettsége - állítja a Lakásszövetkezetek Országos Szövetsége (LOSZ). Az elnökség ezért a miniszterelnökhöz fordult az új szabályozás visszavonásáért - mondta lapunknak Farkas Tamás, LOSZ elnök.

2014. február 3. hétfő, 13:07

Fotó: Dömötör Csaba / Pelsőczy Csaba
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A társasházak, lakásszövetkezetek közös képviselői a decemberben elfogadott új szabályozás szerint januártól írásban kötelesek tájékoztatni a tulajdonosokat minden hónap 15-ig az előző havi, február 15-ig pedig az előző évi megtakarításaikról, amelyet a közös helyiségeknél elért rezsicsökkentés eredményeként könyvelhetnek el, mindezt költségnemenként. A hirdetőtáblán kifüggeszett tájékoztatást 45 napig kell kinthagyni. A rendelkezés végrehajtása több szempontból is aggályos  - hangsúlyozza Farkas Tamás.

Egyfelől a szolgáltatók számláin rendszerint nem az előző havi fogyasztás szerepel, ez már egy időbeli elcsúszás, másfelől a 45 napos kifüggesztés alatt már egy újabb havi tájékoztatás is megjelenik újabb zavart keltve annak értelmezésében, hogy mikorra is vonatkoznak a megtakarítások.

Megtévesztésre alkalmas

A fő probléma azonban nem is ez, hanem az a tény, hogy a társasházak, lakásszövezetek éves, a számviteli szabályoknak megfelelő eredménykimutatása köszönő viszonyban sem lesz ezekkel a megtakarításokról szóló tájékoztatókkal, abban ugyanis az összes költség és összes bevétel együttes számbavételével jelentkezik a  gazdálkodás eredménye. Ami akár negatív is lehet, rezsimegtakarítás ide vagy oda. És ha az éves beszámoló hiányt jelez, akkor azt be kell fizetni - magyarázza Farkas.

A tájékoztatás eme formája áttekinthetetlennek és megtévesztésre alkalmasnak találja. Gondoljuk el, milyen helyzetekhez vezet, ha a közös képviselőnek a rezsimegtakarításról szóló levéllel együtt kell a pótbefizetésre szóló felhívást, vagy egy olyan, a számviteli szabályoknak megfelelő eredménykimutatást menedzselnie, amelynek értelmében szó sincs arról, hogy a tulajdonosok visszakapnának a befizetéseikből. Ha év végén keletkezik is ilyen megtakarítás, annak felhasználásáról a közgyűlés dönt, tehát itt sem automatikus a kiosztás - emeli ki Farkas.

Hangulatkeltés

Arról nem is beszélve, hogy ha a rezsicsökkentésből származó pluszt automatikusan visszafizetnék, mint ahogy a szabályozás elfogadásakor ezt sugallták, akkor azok is részesülnének bennne, akik a közös költséget sem fizetik - hívja fel a figyelmet a LOSZ elnöke. A szankcionálást és a közös képviselők elleni hangulatkeltést nem mellesleg azért is tarja veszélyesnekFarkas, mert attól tart, hogy a közös képviselők ezek hatására tömegesen fognak felhagyni a tevékenységgel.

A szervezet elnöksége azzal egyébként egyetért, hogy az éves elszámolásokban jelenjen meg a rezsicsökkentésből származó pluszt tartalmazó tájékoztató, de nem abban a formában, ahogy a hatályos törvény előírja.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet