BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már Romániában sem üzlet plázaépítés

Lejtőre került idén a romániai plázaépítés, az erre fordított befektetések összege alig haladja meg a 400 millió eurót, ami előző évhez képest 40 százalékos visszaesést takar - derül ki a Ziarul Financiar cikkéből.

2010. október 12. kedd, 18:26

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Három-négy évvel ezelőtt a bevásárlóközpontok építése még hatalmas üzletnek bizonyult Romániában, a fogyasztás és a kiskereskedelem robbanásszerű növekedése évente közel egymilliárd eurót vonzott a szomszédos országba. A gazdasági válság miatt megtorpant szektor azonban meredek lejtőre került, idén a plázaépítésre fordított befektetések összege alig haladja meg a 400 millió  eurót, ami előző évhez képest 40 százalékos visszaesést takar - derül ki a Ziarul Financiar cikkéből.

A fogyasztásra épülő befektetések csökkenőben vannak, a kereskedelmi központok fenntartása egyre drágább miközben hozamuk meredeken csökken - véli Andrei Diaconescu a Capital Partners munkatársa. Hozátette: a piac telítődött, már nem érdemes kereskedelmi célú ingatlanba fektetni. Ezzel szemben az ipari, ezen belül az energiaipari ingatlanok robbanásszerű növekedés elé néznek - véli Diaconescu.

Miközben 2008-ban egy év alatt egy milliárd euró befektetésből 16 bevásárlóközpont nyitotta meg kapuit, idén összesen öt kereskedelmi központ készül el összesen 250 ezer négyzetméter hasznos felülettel. Hét év után idén februárban adta át a fejlesztő EMCT az ország egyik legnagyobb kereskedelmi központját a bukaresti Sun Plazat, a 200 millió eurós beruházással készült bevásárlóközpont jelentős részsét a Cora, a Baumax, a Mobexpert, és a Flanco bérli.

A brit befektetési alapkezelő a Carpathian közel 70 millió euróból építette a márciusban átadott Atrium Centert, az Trigránithoz tartozó Arcadom kivitelezésében épült majd később részben a Trigránit tulajdonába került aradi plázába többek között a Billa, a C&A, az elektronikai cikkeket forgalmazó Altex és a Cinema City költözött.

Mindössze 16 millió euróba került a szeptemberben átadott Drobeta-Turnu Severin-i Severin Shopping Center és 25 millió euróba a jelenleg 85 százalékos kihasználtsággal üzemelő szintén fővárosi Cocor. A november 4.-re elkészülő Gold Plazaba 97 millió eurót fektetett a magyarországi Futureal.

Nagybánya első bevásárlóközpontja iránt jelentős az érdeklődés, a bérlemények iránt a kereslet 20 százalékkal meghaladta a kínálatot. A kereskedelmi egység 30 ezer négyzetméterén közel 100 bérlő osztozik majd, köztük a Cora, a Cinema City, a C&A, a New Yorker, a Deichmann vagy a Domo. A Colliers International befektetési tanácsadó szerint a 100 ezer fős lakosú városok 90 százalékában van legalább egy bevásárlóközpont, a bérelhető kereskedelmi felület nagysága országos szinten meghaladja a 1,4 millió négyzetmétert.  

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet