A Napi Gazdaság cikke
Amíg tíz-tizenöt évvel ezelőtt a tehetősebb magyarok között is "sláger" volt a spanyolországi tengerpart - közte az egyik legkellemesebb klímájú Costa del Sol-i Marbella -, 2007 második felére az ottani dinamikus ingatlan-értéknövekedés az amerikai hitelválság okozta kereslet-visszaesés hatására megtorpant.
Az akkor folyamatban lévő nagyszámú ingatlanfejlesztés átadása tovább bővítette a kínálatot, aminek hatására - Vasenszkyné Ragó Lujza, a Sentosa Kft. ügyvezetője szerint - 2008-ra túlkínálati piac alakult ki. Ez a tengerparttól kissé távolabb először 5-10 százalékos csökkenést eredményezett, majd 2009-re a válság hatására a hitelek "eltűntek" a szektorból s ez mára 20-30 százalékkal verte le az árakat.
A kilencvenes évek közepe óta a térségben tevékenykedő Vasenszkyné szerint azonban idén nyárra elérkezett a piac abba az állapotba, amikor már érdemes Marbellán újra ingatlant vásárolni, s ezt jelzi, hogy a nyári szezon közeledtével a térség ingatlanpiaca megélénkült.
Egyre több "bedőlt" ingatlan kerül a bankok birtokába, amelyeket ingatlanközvetítő cégek bevonásával, többnyire alacsonyabb áron értékesítenek. Ez a tendencia kedvező befektetési lehetőséget kínál jó minőségű, luxuskivitelű, zömmel új lakóparki apartman, nyaraló és ház vásárlására a Costa Del Sol régióban, amit az üzletasszony szerint egyre többen ki is használnak.
Ennek köszönhető, hogy például egy korábban 350 ezer euróért kínált kéthálós, két fürdőszobás lakóparki apartman májusban végül 230 ezer euróért talált gazdára, s a korábban 250-300 ezer euróért kínált lakóparki luxusapartmanok immár 200 ezer euróért megvásárolhatók. A közvetlen tengerparti luxusapartmanok, illetve luxusvillák is olcsóbbak lettek, bár mindössze 10-15 százalékkal.
Vasenszkyné azt tapasztalja, hogy az új lehetőségeket a befektetést kereső magyar ügyfelek is felismerték, egyre többen érdeklődnek andalúziai ingatlanok után, ahol a pénzügyi és ingatlanszakemberek 2010-2011-re a tengerparti ingatlanpiac fokozatos rendeződésére számítanak. Az ügyvezető úgy véli, aki hosszabb távra szóló befektetést keres, annak érdemes most körülnézni az itteni ingatlankínálatban.
Horvátország széles kör számára elérhető "befektetőterep" és gyönyörű pihenőhely. Ezt persze felismerték az Adria magyar szerelmesei is, hiszen - mint Lengyel Stefánia, a horvátországi ingatlanokkal foglalkozó Adria Home Iroda ügyvezetője mondja - az elmúlt években sok Magyarországról érkező család vásárolt itt kisebb házat, apartmant, nyaralót. Némi visszaesés után idén júniusban beindult a piac, a 20 százalék körüli áresés ugyanis lökést adott a vásárlásoknak.
A magyarok közül a legtöbben 80-100 ezer euró közötti, másfél szobás, 40-50 négyzetméteres új apartmant keresnek (a használt ingatlanok 10-20 százalékkal olcsóbbak, mint az újak).
A másik ok, amiért a nehéz gazdasági helyzet ellenére élénkülhet a kereslet, az az, hogy idén február elsejétől az unióbeli magánszemélyek egyszerűbben vásárolhatnak horvát ingatlant. Korábban a külföldi magánszemélyek részére az engedélyt a horvát külügyminisztérium adta ki, ezért egy-egy ügylet hosszú hónapokig, nem egy esetben akár egy évig húzódott a bürokrácia miatt.
A külügyminisztériumi hozzájárulás nélkül az ingatlanvásárlási szerződésnek nem volt jogi érvénye, így a külföldi személy tulajdonjogát a földhivatali nyilvántartásba nem jegyezhették be. Februártól azonban az unióbeli külföldiek vásárlási procedúrája is az adott ingatlan helye szerinti hatóságnál zajlik, ugyanúgy, mint a horvát állampolgároké, ez pedig lényegesen lerövidíti a tulajdonbejegyzés idejét.
Egyszerűbb lett a megvásárolt apartman, ház bérbeadása is, hiszen a magánszemély saját maga intézheti: csupán adószámot kell kérnie az adóhivataltól és évi 100 euró átalányadót befizetnie a bérbeadás után.
