A gazdára talált műemlék kastélyok közül többet három-, négy-, ötcsillagos szállóvá alakítottak, s melléjük wellness-fürdőt, több száz fős konferenciatermet, éttermeket, lovardát, sportcentrumot építettek, amelyek napjainkra már bekapcsolódtak a hazai idegenforgalom vérkeringésébe. Széles körű szolgáltatás nélkül ma már nem lehet a piacon maradni - állítja Piros László, a hőgyészi Gróf Apponyi Kastélyszálló tulajdonosának, a Hermelin Zrt.-nek a vezérigazgatója.
Akár 8-12 év alatt megtérülhet a felújítás
Csupán kastélyszállóként nem bírná a versenyt még a legpatinásabb és legszínvonalasabban helyreállított épület sem, nem szólva a felújításra fordított tőke jóval hosszabb, akár 15-20 évre kitolódó megtérülési idejéről - állítja Piros László. A négycsillagos Apponyi-kastély esetében a megtérülés 8-12 év között realizálódhat, legalábbis a vezérigazgató és "csapata" erre számít az eltelt közel hét év tapasztalata alapján.
Az 1760 körül épült barokk kastélyt a cég 1999-ben vásárolta meg a Tolna Megyei Önkormányzattól. A rekonstrukció 2000 októberében kezdődött, másfél évig tartott és közel 2 milliárd forintot emésztett fel, melyhez a termálturizmus fejlesztésére kiírt állami pályázati forrásokból 270 millió forintot sikerült elnyerni. A helyreállítás során - melyet a műemléki hivatallal "karöltve" végeztek - a kastélyban négy lakosztályt és 27 kétágyas szobát, a régi udvarházban pedig négy apartmant és 26 kétágyas szobát alakítottak ki, valamint az 5,5 hektáros ősparkot is helyreállították, megőrizve az eredeti építészeti jellemzőket.
Az egyébként, hogy a cégvezető által is túl szigorúnak tartott műemléki előírásoknak megfelelően dolgozzák ki a pályázók az új funkciót - mint mondja-, nagyon fontos, hiszen ellenkező esetben megbukhat a megvalósítás.
Nem a kabáthoz kell gombot, hanem a gombhoz kabátot keresni
Persze az a legjobb, ha nem egy kiszemelt kastélyhoz keres egy befektető valamilyen funkciót, hanem egy adott helyen, környezetben rentábilisan működtethető funkcióhoz egy kastélyépületet, amelyben megvalósítható valamilyen, a mai kor igényeinek megfelelő széles körű szolgáltatás.
A hőgyészi kastély esetében szerencsére adott helyben a termálvíz is, így elsősorban a gyógyturizmusra építve hasznosítják, de nagy termeiben konferenciákat, rendezvényeket is tartanak.
Ugyancsak állami támogatással - a ROP keretéből 2005-ben elnyert 150 millió forintos pályázati forrás segítségével - újult meg a bonyhádi Weber-kastély is, s lett 21 szobás négycsillagos kastélyszálló. Az olasz tulajdonú Regent Kft. tulajdonába került - konferenciák, kiállítások megrendezésére is alkalmas - patinás ingatlan ez év végére már a kastélybeli nívós lakosztályok mellett a külön épületekben kialakított apartmanokkal és wellness-részleggel várja a vendégeket. A teljes felújítás és beruházás az olasz tulajdonostól kapott információ szerint közel 1 milliárd forint összegű volt, és 18-20 év alatt térülhet meg.
Nincsenek ilyen előnyös helyzetben a felújításhoz szükséges tőke terén egyes kisebb kastélyok, kúriák tulajdonosai. Közéjük tartozik a debreceni Keviép Kft. is, amely a hat éve birtokolt, 1700-as évek végén épült műemlék téglási Dégenfeld-kastélyban - melyhez 11 hektáros park is tartozik - szeretne egy, a térségben hiányt pótló wellness-szolgáltatásokat is nyújtó kastélyszállót kialakítani.
Ehhez azonban eddig nem sikerült semmilyen állami forrást szerezni, pedig több pályázati lehetőségnek nekifutottak az elmúlt években. Miklóssy Ferenc igazgató elmondta: a mai árakon számítva közel 3 milliárdos beruházást támogatás nélkül nem tudják megvalósítani, saját erejükből csak a kastély állagmegóvására futja, ami évente 10-15 millió forintot emészt fel. S mivel banki hitel sincs hasonló célra, a sokat ígért állami "kastélyprogram" beindulására s az annak keretében pályázható forrásokra várnak.
Az állami kezelőknek is csurran-csöppen
Bár idén az állami tulajdonú műemlék kastélyok állagmegóvására szánt források tovább apadtak, kisebb lépések történtek ezen a tulajdonosi oldalon is. Augusztusban például a százszázalékos állami tulajdonban lévő Gemenci Erdő- és Vadgazdaság saját erőből befejezte a Karapancsa Kastély és Major felújítását: a vadászmúzeumnak és szállónak helyet adó nagy kastélyépület - amely már korábban megújult - most a majorban 350 millió forintos fejlesztéssel kialakított öko- és lovasturisztikai centrummal gazdagodott.
Ugyancsak állami pénzből - történetesen némi "pénzmaradványból" - folyik a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) kezelésében lévő Mihályi-kastélypanzió felújítása is. Ezzel kapcsolatban a KÖH elnöke, Mezős Tamás elmondta: ezt az épületet mintaprojektnek szánják. Felújítása után megpályáztatják, s olyan befektetőt keresnek majd, amely a közeli termálvízre alapozva a patinás kastélyszálló mellé egy 120-150 férőhelyes konferenciatermet épít és vállalja a komplexum működtetését.
