Felgyorsultak a hazai szállodafejlesztések, aminek eredményeként csupán a fővárosban 15-16 új létesítmény építése van folyamatban vagy kezdődnek el a munkálatai hamarosan. Persze a vidék sem marad le, hiszen nagyobb tavainkon kívül több régióközpontban is születtek hasonló, vendégcsalogató tervek. A beruházók többnyire tőkeerős külföldiek, ám - főleg vidéken - hazai szakmai befektetők neve is megtalálható a fejlesztői listán. S hogy mi e nagy érdeklődés mozgatórugója?
Niklai Ákos, a Magyar Turizmus Zrt. tiszteletbeli elnöke úgy látja: kétségtelen, hogy a turisztikai célú beruházásokat ösztönzik a pozitív hazai idegenforgalmi adatok. E szerint ez év első negyedévében 2007 első három hónapjához képest - elsősorban Budapesten - közel 13 százalékkal többen vettek igénybe kereskedelmi szálláshelyeket s több mint 8 százalékkal nőtt a szállodákban, hotelekben eltöltött vendégéjszakák száma. A budapesti kereskedelmi szálláshelyek bruttó szállásdíjbevételei is jócskán emelkedtek: januártól március végéig 10,3 százalékkal haladták meg az előző év első negyedévit. Egy szakmai prognózis készítői a szállóvendégek számának folyamatos emelkedése nyomán évi 3-5 százalékos szállodaférőhely-növelésre látnak lehetőséget.
A fejlesztők, akik jó befektetési terepnek tekintik a hazai - s közte a budapesti - szállodaberuházást, erre alapozva vágnak bele sorra az projektekbe. S bár jelenleg is vannak a szállodapiacon kihasználatlan ágykapacitások, a jó helyen épített, megfelelő méretű és típusú szállodába, hotelbe invesztált tőke az elnök szerint 7-12 év alatt megtérül. A szakember azonban hozzáteszi: a keresleti viszonyokhoz képest jelenleg jóval nagyobbnak tűnik a fejlesztői érdeklődés.
