BUX 139869.86 0,18 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem mernek árat emelni a lakásépítők

Az Otthon Centrum a nehéz évkezdet után is csak visszafogott lendületre számít.

2008. április 21. hétfő, 07:56

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nagyon nehéz évkezdetről számolt be lapunknak Kühne Kata, az Otthon Centrum franchise-igazgatója. Mint mondta, az építőipar gyengélkedéséhez hasonló visszaesést regisztráltak az első negyedévben, ugyanakkor az áprilisi adatok már némi bizakodásra is okot adnak, bár az eddig évről évre dinamikusan bővülő társaságnál így is csak 10-15 százalékos forgalomnövekedésre számítanak az egész évet figyelembe véve.

A piac megtorpanása leginkább Budapesten érezhető, noha eddig a fővárosban viszonylag folyamatos volt az érdeklődés, a vidéki irodákat viszont a szokásos ritmusban keresik fel az ügyfelek.

Nagyon óvatosan bánnak az árakkal a fejlesztők, Kühne Kata szerint a beharangozott áremelést alig egy-két lakásépítő merte meglépni a visszafogott piacon, aki mégis így döntött, az is csak maximum 5 százalékot tett rá a 2007-es árakra. Ugyanakkor egy-egy népszerű fejlesztés során, köztük néhány XVIII. kerületi projekt esetében meglepően sok lakást sikerült eladni, a piac egészét tekintve azonban mindenképpen kevesebb a potenciális vásárló, mint korábban - hangsúlyozta a franchise-igazgató.

A piaci tapasztalatok egyértelműen alátámasztják a GKI prognózisát, amely szerint az ebben az évben biztosan lakást vásárlók száma 40 százalékkal csökken az egy évvel korábbihoz képest. A cég forgalmának 10-15 százalékos várható növekedését sem a forgalom élénkülése magyarázza, hanem a piaci jelenlét intenzitása. Amíg a közvetítőkön keresztül bonyolódó ingatlanügyletek aránya a jelenlegi szinten áll, addig a szabad tranzakciókban jelentős növekedési potenciál rejlik, még depresszív szakaszban lévő piacon is.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet