Tapasztalatai szerint a fejlesztők elvárásai kedveznek az ikonikus épületek megvalósításának?
Úgy érzem, a befektetőket nemcsak az anyagi haszonszerzés motiválja, ráadásul egy jó épület sem feltétlenül sokkal drágább, mint egy átlagos. A beruházók mindinkább elismerik, hogy az építészeti érték számukra is hasznosítható. Naponta hívnak olyan befektetők, akik már unják az átlagos, jellegtelen épületeket, és nyereséges, de látványos, különleges, érdekes fejlesztésekkel szeretnének a piaci kihívásokra válaszolni.
Budapesten nagy nyomás hárul a tervezőkre a beruházók oldaláról, hogy lehet ezt kezelni?
Természetesen ez mindenhol így van, de ez nem baj. Kreativitással, remek szerkezetekkel, tervekkel lehet küzdeni ellene. Persze ha nincs keret, akkor a legkreatívabb építész sem képes kibontakoztatni a képességeit.
Ön tagja volt a kormányzati negyed zsűrijének. Hogyan értékeli a projekt kudarcát?
Könnyű ilyen pályázatokat kiírni, a versenyen elindulni, de megvalósítani sokkal nehezebb.
Mi a véleménye a mai budapesti építészetről?
Gyönyörű a város, sok új fejlesztéssel, de vérfrissítésre is szükség lenne.
Milyen típusú épületet szeret legjobban tervezni?
Mindenfélét, de talán legjobban a hétköznapokhoz kötődő, egyszerű szükségleteket kielégítő házak tervezése az igazi kihívás. Amikor magasztos cél nélkül, a napi lét kellékeit öntjük szívet-lelket melengető formába.
Mit jelent önnek az építészet?
Az építészet maga a szabadság. Gazdagabbá teszi a környezetet, maradandót alkot, amit szerethetnek. Számomra a lélekről szól.
