Minden idők legmagasabb szintjére szökött fel tegnap a kőolaj jegyzésára. A nyersanyagért 71,29 dollárt is adtak hordónként. Az áremelkedés arra vezethető vissza, hogy Irán kilátásba helyezte exportjának leállítását, ha szankciókat vezetnek be ellene. Az arany ismét 25 éves csúcsot döntött: unciánként 630 dollár körül kereskedtek vele New Yorkban. A BÉT-en ma indul a nemesfém határidős kereskedése. Jelentős erősödés után tegnap újabb történelmi rekordon állapodott meg a BUX is, köszönhetően a blue chipek kimagasló teljesítményének. Tegnap felfelé módosította idei előrejelzéseit a Nemzetközi Valutaalap (IMF). A szervezet szerint a világgazdaság 4,9 százalékkal növekedhet, jövőre pedig 4,7 százalékkal. Kína csaknem 10 százalékos, India 7 százalék fölötti, Oroszország 6 százalékot meghaladó iramot diktálhat jövő év végéig. Az Egyesült Államok 3,4 és 3,3 százalékos, Japán 2,8 és 2,1 százalékos, az eurózóna pedig 2 és 1,9 százalékos bővülést mutathat fel. Az IMF kétségesnek látja az európai fellendülés tartósságát, és azt javasolja az Európai Központi Banknak, hogy ne siesse el a kamatemelést. A felzárkózó európai gazdaságokkal kapcsolatban a szervezet a nagy folyó deficitek kezelésére hívta fel a figyelmet. A tanulmány szerint Magyarországon nagyjából a lehetséges mértékben bővül a GDP, idén 4,4 százalékkal, jövőre 4,2 százalékkal, gyorsul az export és élénkítő hatású a sztrádaépítés is. A folyó fizetési mérleg és az államháztartás hiánya a GDP 7,5-7,5 százalékára rúg, ezért mielőbb rendezni kell a fiskális ügyeket, de az adócsökkentések és a kiadási elkötelezettségek nem sok jót ígérnek. Az IMF kockázatosnak tekinti a lakosság devizaadósságának növekedését is. (NSZ 5. old., MH 1., 10. old., Nszab. 16. old., NG 1., 2. old.)
