BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lassan halad a kastélyok hasznosítása

Idén újabb kastélyokat ír ki értékesítésre, illetve hosszú távú vagyonkezelésre a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI). Ezen műemlék épületek egy részét már az elmúlt években is pályáztatták, sikertelenül.

2005. szeptember 10. szombat, 11:30

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Némely szakemberek szerint azonban nem elsősorban a befektetői érdeklődés hiánya, hanem a felújításra és a kialakítandó funkcióra vonatkozó szigorú műemléki kötöttségek, valamint a banki hitelek hiánya hátráltatja ezen ingatlanok hosszú távú vagyonkezelésbe adását. A vagyonkezelői jog ugyanis nem hitelképes: hogy az legyen, törvénymódosításra lenne szükség.

Mindezen problémák a napokban kerültek újra előtérbe, éppen az idei első pályázati kiírás sikertelensége kapcsán. A 2005. évi „kastélycsomagból” elsőként még májusban, az acsai Prónay-kastély hasznosítására írt ki a kincstári szervezet pályázatot, s mindössze egy cég és egy civil egyesület érdeklődött. A benyújtott pályamunkákat szeptember elején bírálták el, és mivel mindkettőt eredménytelennek találták, Sugár László vezérigazgató-helyettes úgy nyilatkozott: a pályázati feltételek módosítása után újabbat írnak ki. Mint megtudtuk, a pályázatokban felvázolt üzleti tervet nem találták kellően megalapozottnak, a hasznosítási célt pedig rentábilisnak. Az ingatlan 99 éves vagyonkezelésbe adásával a cél ugyanis az, hogy a műemlékegyüttes helyreállítását magántőke finanszírozza, és az általa kialakított funkciót – biztosítva a látogathatóságot – hosszú távon „üzemeltesse” az épületben.

Folytatás a hétfői NAPI Gazdaság Ingatlan oldalain.

Szilágyi Eta
Szilágyi Eta

Ez is érdekelhet