A magyar kormány kiemelt célja, hogy a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességét növelje és támogassa a technológiai és szervezeti megújulásukat. Ennek fő eleme a Demján Sándor Program, amely 8+1 programelemre bomlik és 1400 milliárd forint kkv-szektorba csatornázását segíti elő – mondta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozásokért felelős államtitkára.
A "0-ás hitel" a Demján Program fontos eleme
A Demján Sándor program hangsúlyos eleme a meglévő uniós források még hatékonyabb felhasználása. Az uniós források felhasználásában a kkv-k számára zászlóshajó a GINOP Plusz KKV Technológia Plusz Hitelprogram – ez a lehetőség tavaly tavasz óta a Budapesten kívüli, októberétől pedig dedikáltan a fővárosi vállalkozások számára volt elérhető.
Szabados Richárd tájékoztatása szerint eddig 440 vállalkozás igényelt a köznyelvben „0 százalékos hitelként” ismert visszatérítendő támogatást – ezzel a teljes hitelkeret mintegy 10 százalékéra érkezett igény.
Az államtitkár szerint a kkv-államtitkárság és a programot kezelő Magyar Fejlesztési Bank folyamatosan gyűjtik és értékelik a vállalkozóktól érkező visszajelzéseket és ennek kapcsán már tavalyi is változtattak a hitelprogram feltételein
- a minimálisan igényelhető kölcsönösszeg 10-ről 5 millióra csökkentű
- a beruházáshoz kapcsolódó készletbeszerzés költségei is elszámolhatóak, így a konstrukció forgóeszköz finanszírozásra is alkalmas lett
- több megvalósítási helyszín megjelölését is lehetővé tették
- az építőipari vállalatok is pályázhatnak
- elszámolhatóvá tették az ingatlan korszerűsítésre, felújításra, bővítésre, és átalakításra vonatkozó költségeket
Szabados Richárd szerint a mai naptól további 10 olyan változásról döntöttek, amely révén még több vállalkozás számolhat a piacon jelenleg elérhető legolcsóbb visszatérítendő forrással beruházás indításakor
- 50 százalékkal megemelik az igényelhető hitelösszeget. Így a Budapesten kívüli projektek esetén 100-ról 150 millió forintra, fővárosi fejlesztés esetén 50-ről 75 millió forintra emelkedik a maximálisan igényelhető hitelösszeg.
- Tárgyi eszközök beszerzésére vonatkozóan 100% (szállítói) előleget nyújtanak az eddigi 50%-kal szemben, ezzel is támogatva a projektek megvalósítását.
- Eltörölik a minimális létszámra vonatkozó elvárást, tehát 0 fős cégek is pályázhatnak a hitelre, így könnyebbé válik az egyéni vállalkozók hiteligénylése.
- Jelenleg csak ingatlan átalakításra, bővítésre, felújításra, korszerűsítésre használható fel a hitel. A módosítással a Budapesten kívüli projektek esetében már megengedik új ingatlan építés finanszírozását is.
- Törölték a tárgyi eszköz listát, így kis túlzással bármilyen eszköz beszerezhető lesz a hitel felhasználásával.
- Az infokommunikációs (vagy digitális) eszközök arányát az összköltség maximum 40%-ára emelték a korábbi 30 százalék helyett
- Összevonták és tovább egyszerűsítették az egyéb elszámolhatósági belső korlátokat
- A projektek megvalósításának határidejét 18-ról 24 hónapra növelték, amely határidő indokolt esetben továbbra is 6 hónappal meghosszabbítható.
- Induló, egy teljes lezárt üzleti évvel nem rendelkező vállalkozások is jogosultak lesznek pályázni – ők legfeljebb 25 millió forintot igényelhetnek.
- Ezen kívül pedig megengedték, hogy azon vállalkozások is pályázhassan majd, amelyek korábban már támogatásban részesültek a GINOP Plusz 1. prioritás felhívásai keretében.
A visszajelzések alapján módosítottak
Katona Bence, a Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatója arról tájékoztatott, hogy a hitelkérelmek folyamatosan benyújthatóak az országszerte 175 bankfiókban megtalálható MFB Pontokon keresztül. Az Economx kérdésére a vezérigazgató elmondta, felmérték a vállalkozások körében az uniós és egyéb támogatatott hitelhez jutás feltételeleit és arra a következtetésre jutottak, hogy a cégek vélekedése a GINOP források túlzott adminisztrációs terheivel kapcsolatban részben tévhiten alapszik – a felmérés 10-15 százalékkal komolyabb adminisztrációs terhet azonosított – ezért „cserébe” viszont 0 százalékos finanszírozás érhető el. Ráadásul – érvelt az MFB vezérigazgatója - a felmérések azt igazolták vissza, hogy az igényléseket nem az adminisztrációs terhek, hanem a felhasználhatóság túlságosan bekorlátozott köre és a limitek akadályozták. Ezek jelentős részét a mostani változásokkal kiküszöbölték. A módosított programok célja, hogy még könnyebben elérhető és még rugalmasabb finanszírozást biztosítsanak a hazai vállalkozások számára.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Az EU kizárja az amerikaiakat, a briteket és a törököket is a 150 milliárd eurós újrafegyverkezési alapból
Trump újabb ötlettel sokkolta Zelenszkijt: az Egyesült Államok átveheti az ukrán atomerőműveket
Döntöttek Amerikában, erre várt a fél világ

Sikeres volt a tüntetés, lemondott a miniszterelnök

Figyelmeztet a NAV: jól gondolja meg, mit csinál!

Ha Németország nem győzi le Kínát, Magyarország is bukik

Putyin nagyon fél Trumptól, „szisztematikusan engedni fog”

96 milliárdos távhőprogramot indít az Energiaügyi Minisztérium

Ítéletet mondtak a kormányzat terveiről az elemzők, Orbán Viktor nem erre számított
