BUX 139803.59 0,13 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jó hírt kaptak a pedagógusok: augusztusban egy nagyobb összeg érkezik a számlájukra

Megjelent a Magyar Közlönyben, hogy augusztusban érkezik a pedagógusok idei béremelése: a január 1-jétől járó emelt illetményt és az addig felhalmozott különbözetet egy összegben fizetik ki. A magasabb bér az állami, az egyházi, az alapítványi és a nem állami fenntartású intézmények pedagógusainak, valamint a szakképzés oktatóinak is jár.

2026. június 26. péntek, 09:29

Fotó: Getty Images
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Újabb béremelésre számíthatnak idén a pedagógusok és a szakképzésben dolgozó oktatók. A kormány döntése alapján a 2026-os tanárbéremelés célja továbbra is az, hogy a pedagógusok átlagbére elérje a diplomás átlagkereset 80 százalékát. Az emelés ugyan január 1-jétől jár, a magasabb illetmény és az addig felhalmozott különbözet azonban egy összegben, augusztusban érkezik meg a pedagógusokhoz.

A béremelés a 2025. december 1-jei illetményekhez képest 10 százalékos emelést jelent, amelyet további 0,4 százalékpontos intézményi szintű korrekció egészít ki. Ennek részeként minden – a Gyakornok fokozatba nem tartozó – pedagógus számára legalább 0,3 százalékos egyéni béremelést is végre kell hajtani, visszamenőleg 2026. január 1-jétől.

A fenntartóknak legkésőbb augusztus 19-ig kell átadniuk a kinevezési okmányokat és a szerződésmódosításokat, míg a béremeléshez szükséges költségvetési forrásokat a pénzügyminiszter augusztus 10-ig biztosítja.

Hét számjegyű fizetések is megjelennek

A béremeléssel a pedagógusok illetménysávjai is emelkednek. A Gyakornok fokozat havi illetménye 2026-ban 707 600 forint lesz.

A többi fokozatban a havi illetmények – tartós pótlékok és megbízási díjak nélkül – a következők szerint alakulnak:

  • Pedagógus I.: 720 000–1 406 000 forint;
  • Pedagógus II.: 727 000–1 496 000 forint;
  • Mesterpedagógus: 787 000–1 797 000 forint;
  • Kutatótanár: 918 000–1 938 000 forint.

A magasabb fokozatokban dolgozók esetében tehát már közel 2 millió forintos havi illetmény is elérhető. A béremeléssel együtt emelkednek a megbízási díjak és a tartós pótlékok is. Egyes pótlékok összege 11 660 forintról 11 700 forintra nő.

A szakképzésben is emelkednek a bérek

Nemcsak a köznevelésben dolgozó pedagógusok részesülnek béremelésben. A szakképző intézmények oktatóinak bére 2026. január 1-jétől átlagosan 0,4 százalékkal nő a 2025. december 1-jei szinthez képest.

A havi bérminimum 775 500 forintról 778 000 forintra emelkedik, vagyis minden szakképző intézményben dolgozó oktató legalább ennyit fog keresni. A béremelés a rendvédelmi és honvédségi szakképző intézmények oktatóira is kiterjed, esetükben a jogállásuknak megfelelő bér- és pótlékelemek figyelembevételével.

Minden fenntartóra kiterjed

Az intézkedés nemcsak az állami iskolák pedagógusait érinti. A béremelést végre kell hajtani az állami, egyházi, nem állami és alapítványi fenntartású köznevelési intézményekben, valamint a gyermekvédelmi intézmények pedagógusai esetében is.

A jogszabály szerint az illetményemelést minden érintett számára személyenként, a munkaidővel arányosan kell megállapítani és folyósítani. Az illetménysávok emeléséből adódó többletkiadásokat egyszeri központi költségvetési forrásból finanszírozza az állam.

Az augusztusi kifizetéssel így a pedagógusok egyszerre kapják meg a január óta járó béremelés teljes összegét, miközben az új illetményszintek a következő hónapokban már a havi fizetésekben is megjelennek.

Ez is érdekelhet