Magyarország továbbra is egyedülálló kivétel a régióban az alacsony társasági adóval és a magas áfával, a családi adókedvezmények terén pedig éllovas a Forvis Mazars könyvvizsgáló és adótanácsadó Közép- és Kelet-Európa (KKE), valamint Közép-Ázsia 25 országára kiterjedő éves elemzése szerint.

A Forvis Mazars immár tizenharmadik alkalommal adta ki a Közép- és kelet-európai adókalauzt, amely átfogó képet ad 22 európai és 3 közép-ázsiai ország adórendszeréről.

Bár a régió egyre inkább illeszkedik a globális adózási sztenderdekhez, az adópolitikák és a gazdasági struktúrák közötti különbségek továbbra is jelentősek.

Magyarország különösen kitűnik az alacsony vállalati nyereségadó, a magas fogyasztási adók, az egyedülálló családi adókedvezmények és az élvonalbeli digitalizációs fejlesztések együttesével.

Bár ezek a megoldások kompromisszumokat is rejtenek, egyedisége miatt Magyarország különleges helyet foglal el a régióban, lehetőségeket és kihívásokat egyaránt kínálva a befektetők és döntéshozók számára – összegezték a magyar vonatkozást.

Az elemzés szerint

  • a régióban az átlagos adóék (a teljes munkaerőköltség államhoz kerülő része) 38 százalék, ami meghaladja a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 35 százalékos átlagát.
  • Magyarországon az egyedülálló, gyermektelen munkavállalók esetében az adóék a régiós átlagot megközelítő 41 százalék, háromgyermekes családoknál azonban ez az érték 23 százalékra csökken,
  • ami Bulgária (21 százalék) után a legalacsonyabb a vizsgált országok között, a KKE-régióban, megelőzve olyan országokat, mint Lettország (30 százalék) és Horvátország (31 százalék).

A cég megállapítása szerint a 9 százalékos társasági adókulcs (a jövedelem államhoz kerülő része) is itt a legalacsonyabb a régióban. 

  • A többi KKE-ország adókulcsa 10 százalék (pl. Bulgária, Bosznia, Észak-Macedónia) és 24 százalék (Szlovákia) között mozog,
  • míg Németország 30 százalékkal áll a lista élén.

Ugyanakkor az EU-ban és a régióban is Magyarországé a legmagasabb általános forgalmi adó (ÁFA), mivel 27 százalékához képest a régiós átlag 20 százalék körül mozog.

Ez a modell – alacsony nyereségadó és magas fogyasztási adó – lehetőséget nyújt a vállalatok számára nyereségük visszaforgatására és megtartására, miközben a végfogyasztók viselik a nagyobb adóterhet. Magyarország Ausztria és Németország mellett lehetővé teszi továbbá a vállalatok számára a csoportszintű adózást, ami különösen előnyös a multinacionális cégek számára, mivel egyszerűsíti az összefüggő entitások adókezelését.

H. Nagy Dániel adótanácsadó, a Forvis Mazar partnere a jelentést bemutató szerdai online tájékoztatón elmondta:

egyedülálló a régióban, hogy Magyarország nem alkalmaz forrásadókat.

Hozzátette, az ország egyike a 14 államnak, amely nem élt halasztással, és már bevezette az OECD által kezdeményezett globális minimumadót (Pillar II).

Az új szabályozás a 750 millió eurónál nagyobb éves árbevétellel rendelkező multinacionális vállalatcsoportokra vonatkozik, és előírja, hogy amennyiben az adott entitás effektív adókulcsa 15 százalék alatti, akkor kiegészítő belföldi adót kell fizetnie, aminek célja a nyereségátcsoportosítás visszaszorítása. 

H. Nagy Dániel megjegyezte, hogy kérdés, mi lesz ennek az eredetileg globális szabályozásnak a jövője, hiszen Amerika, Kína és India már kihátrált a bevezetéséből.

A jelentésben kitértek arra is, hogy a 25 országra kiterjedő mutató alapján a régióban

A bérszintek között jelentős különbségek mutatkoznak,

  • az élen álló Ausztriában és Németországban a bruttó átlagbér meghaladja az 1,6 millió forintot,
  • miközben Ukrajnában, Moldovában, Koszovóban és Albániában továbbra is a 400 ezer forint alatti érték jellemző.
  • Magyarországon az átlagbér 700 ezer forint körül, a minimálbér 280 ezer forint körül mozog.

Anyák szja-mentessége: a kormány adott ajándékot meg nem is

Az anyák szja-mentessége, amely minden többgyermekes és 30 év alatti egygyermekes nő nettó fizetését növeli, nem csupán előnyökkel jár. A kormány intézkedései miatt ugyanis az érintettek több adókedvezménytől is elestek, ami komoly hatással lehet jövedelmükre, nyugdíjukra és megtakarításaikra. Erről itt olvashat részleteket >>>