Hatalmas mennyiségű ingyenes pénztől esik el több ország, mivel az Európai Bizottság le fogja állítani a kormányoknak szánt 650 milliárd eurós világjárvány utáni helyreállítási alap kifizetését. A várhatóan június 4-én bejelentendő döntés a rendszer főbb kedvezményezettjeit, Olaszországot, Spanyolországot, Portugáliát és Lengyelországot érintheti mélyen, ők mind a lejárati dátum elhalasztását szorgalmazták.

Magyarország elveszítheti a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből igényelt összesen 10,4 milliárd euróból (4200 milliárd forint) értékű támogatást igényelt, nem juthat hozzá a 6,5 milliárd euró vissza nem térítendő támogatáshoz és a RePowerEU 3,9 milliárd euró kedvezményes hiteléhez sem.Az EU a jogállamisági aggályokat elsimította a lengyelekkel, a magyar kormánnyal szemben azonban nem jutott dűlőre. Erről itt olvashat többet  >>>

Néhány ország még mindig próbálja maximalizálni a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből (Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz) származó ingyenes támogatások felhasználását. A 650 milliárd eurós alapot 2021-ben hozták létre Európa Covid utáni helyreállítás finanszírozására.

A Bizottság szerint azonban már nincs jogi alapja a lejárati dátum meghosszabbításának – mondta több tisztviselő a POLITICO-nak.

Az EU végrehajtó hatalma csak azután osztja szét a pénzt, miután felmérte, hogy az országok teljesítettek-e egy sor követelményt és célt. Az energiaválság és az infláció megugrása Oroszország 2022 februári teljes körű ukrajnai invázióját követően számos országot arra késztetett, hogy menet közben módosítsa terveit, ami tovább késleltette a kifizetési kérelmeket.

A maximális kihasználtság érdekében az EU végrehajtó hatalma most arra összpontosíthat, hogy segítsen az országoknak a határidő előtt átvészelni a szükséges követelményeket.

A tagállamoknak sürgősen felül kell vizsgálniuk terveiket, és el kell távolítaniuk belőle minden olyan intézkedést, amely már nem megvalósítható – mondta Valdis Dombrovskis gazdasági biztos a hónap elején.

A jelenlegi szabályok szerint az országoknak 2026. augusztus 31-ig kell kérvényezniük a kifizetéseket. Ez elegendő időt biztosít a Bizottságnak, hogy zöld utat adjon a kérelmeknek, és 2026. december 31. előtt kifizethesse a pénzt.

A Bizottság saját adatai szerint eddig a 648 milliárd eurós támogatásból és kölcsönből mintegy 315 milliárd eurót folyósított.

Az idő múlik, fogy a pénz, ám Orbán Viktor valamiért nincs kétségbe esve

Továbbra is zárolnak 20 milliárd eurót, azaz 8000 milliárd forintot az uniós alapokból. A kormány nyugalomra int, „a miniszterelnök majd kiharcolja”. De miért kell harcolni azért, ami jár?