Tizenkét amerikai állam fordul bírósághoz, hogy Donald Trump amerikai elnök vámtarifáit függesszék fel, mert ezek kivetésével túllépte hatáskörét – írta meg a Reuters. A Nemzetközi Kereskedelmi Bíróság háromtagú bírói testülete meghallgatja New York, Illinois, Oregon és kilenc másik állam demokrata főügyészei által indított per okait. Az ügyészek szerint a republikánus elnök „biankó csekket” kért arra, hogy  „saját szeszélye szerint” szabályozhassa a kereskedelmet.

Az államok azt állítják, hogy az elnök rosszul értelmezte a nemzetközi vészhelyzeti gazdasági hatáskörökről szóló törvényt, amivel indokolja a vámokat. A törvény célja ugyanis az Egyesült Államokat fenyegető „szokatlan és rendkívüli” fenyegetések kezelése.

Trump azt nyilatkozta, hogy az Egyesült Államok évtizedek óta tartó, több importot, mint az export termelő tevékenysége nemzeti vészhelyzetet teremt, amely megkárosítja az amerikai gyártókat. Az államok azonban azzal érvelnek, hogy az amerikai kereskedelmi hiány nem „vészhelyzet”, és hogy az IEEPA – a nemzetközi vészhelyzeti gazdasági hatáskörökről szóló törvény - egyáltalán nem engedélyezi a vámokat.

Ugyanez a háromtagú bírói testület hallgatta meg a múlt héten egy hasonló, öt kisvállalkozás által indított ügyben elhangzott érveket, és várhatóan a következő hetekben hoz döntést.

Az Igazságügyi Minisztérium kijelentette, hogy az államok keresetét el kell utasítani. A tárca szóvivője azt nyilatkozta, hogy a minisztérium „továbbra is határozottan védeni fogja Trump elnök programját a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok bíróság előtti fellépése érdekében”.

Donald Trump februárban vámokat vetett ki Kínára, Mexikóra és Kanadára, áprilisban 10 százalékos általános vámot vetett ki az összes importra, magasabb vámot alkalmazva azokra az országokra, amelyekkel az Egyesült Államoknak a legnagyobb kereskedelmi deficitje van, különösen Kínára. Ezen országspecifikus vámok közül sokat egy héttel később felfüggesztettek, és a Trump-adminisztráció ebben a hónapban ideiglenesen csökkentette a Kínával szembeni legszigorúbb vámokat, miközben egy hosszabb távú kereskedelmi megállapodáson dolgozott.