BUX 139226.34 -0,19 %
OTP 45000 0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagyot lehet velük kaszálni, de melyiket vegyük? Arany vagy bitcoin?

Az arany és a bitcoin a befektetők képzeletét megmozgató, mégis nagyon eltérő tulajdonságokkal rendelkező eszközök. Az egyik évszázadok óta az értékmegőrzés szimbóluma, a másik alig másfél évtizede született, de máris generációk pénzügyi gondolkodását formálja. A kérdés ma is ugyanaz: melyik a jobb befektetés?

2025. október 5. vasárnap, 16:12

Fotó: Getty Images
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Mire jók?

A bitcoint (BTC) és az aranyat gyakran hasonlítják össze befektetési eszközként. Az arany unciánként közelítette a 3900 dolláros árat, míg a BTC 124 ezer dollár fölött járva megdöntötte a korábbi legmagasabb árfolyamát. Az arany régóta megbízható értékmegőrzőnek számít, amelyet gyakran használnak az infláció és a gazdasági bizonytalanság elleni fedezetként is.

A BTC ezzel szemben az elmúlt években digitális értékmegőrzőként jelent meg: korlátozott kínálata és decentralizált jellege miatt válik egyre népszerűbbé. Mind a bitcoint, mind az aranyat a portfólió diverzifikálásának és a fiat valuták értékcsökkenéséből eredő infláció elleni fedezetnek tekintik.

Míg az arany stabilitást, magas likviditást, a bankrendszerektől való függetlenséget és kézzelfoghatóságot kínál, a bitcoin olyan előnyökkel rendelkezik, mint az oszthatóság, a hordozhatóság és az átláthatóság a digitális infrastruktúráján keresztül.

További előnyök az aszimmetrikus növekedési potenciál, hiszen a BTC globális penetrációja még mindig nagyon alacsony az aranyhoz képest, a véges – 21 milliós – kínálat, a piaci hozzáférés huszonnégy órában 365 napon. Illetve a BTC globálisan erősebb márkaértékkel rendelkezik a fiatalabb generációk körében, miközben a bitcoin egyre inkább integrálódik a globális pénzügyi rendszerbe.

Az arany új erőre kapott

2025-ben az arany árfolyama látványos emelkedést produkált: év eleje óta közel 39 százalékkal erősödött, míg a bitcoin csupán 19 százalékkal a szeptemberi adatok alapján. Utoljára 2020-ban láttunk hasonló emelkedést mindkét eszköz tekintetében: akkor az év első felében az arany 17 százalékkal, a bitcoin pedig 27 százalékkal emelkedett. 

2020 azért érdekes, mert az előző kriptociklusban akkor tetőzött a bikaszezon, ráadásul annak az évnek a második felében szinte felrobbant a BTC árfolyama, hiszen 214 százalékot emelkedett. Akkor az arany már csupán 7 százalékot tudott hozzátenni. 

A Statmuse adatai szerint 2020-2025 szeptembere között a BTC ára 920 százalékkal nőtt, míg az arany ára ugyanezen időszak alatt 101 százalékkal emelkedett. Sokak által remélt új bikapiac ebben a ciklusban szintén felveti az alapvető kérdést, hogy a bitcoin most is nagyságrendekkel el fog szakadni az aranytól?

Mi mozgatja az aranyat?

Az arany árfolyamát elsősorban a reálkamatok alakulása határozza meg. Amikor a reálkamat csökken, az arany általában erősödik. Ennek oka egyszerű: mivel az arany nem fizet hozamot, a befektetők inkább akkor fordulnak felé, ha a kötvények reálhozama alacsony. Amikor viszont a reálkamatok emelkednek, az arany jellemzően gyengélkedik.

Az elmúlt időszakban azonban az ismert tendenciák részben megváltoztak. 2022-ben például az orosz–ukrán háború kitörésekor és az Oroszország elleni szankciók idején – mikor a nyugati országok egyes orosz bankokat kizártak vagy korlátoztak a SWIFT-rendszer használatában –, az arany és a reálkamatok együtt emelkedtek. Ez azt mutatja, hogy geopolitikai tényezők időnként felülírják a megszokott gazdasági logikát.

Idén azonban a kamatlábak várhatóan csökkennek még, hiszen a FED már végrehajtott egy 50 százalékpontos kamatvágást, amit persze a piac már jó előre beárazott. Még további két vágást prognosztizálnak a szakértők, majd meglátjuk. Ugyanakkor az inflációs várakozások stabilan 2 százalék felett maradnak, de nem nőnek érdemben, vagyis a FED további kamatvágása csökkentheti a nominális mellett a reálkamatot is. Vagyis a múltbeli mintázatok alapján ez kedvező gazdasági terep lehet az arany számára.

Bitcoin: saját törvények szerint

A bitcoinnál egészen más a helyzet. A statisztikai adatok szerint a BTC árfolyama gyakorlatilag semmilyen érdemi összefüggést nem mutat sem a reálkamatokkal, sem a dollár változásaival kapcsolatban. Miközben, ha a dollár gyengül, az arany általában erősödik, ha pedig a dollár erősödik, az arany ára nyomás alá kerül. Ez azonban nem annyira szignifikáns tendencia, kevésbé meghatározó, mint a reálkamatok és az arany árfolyamának kapcsolata.

A BTC és a reálkamat közötti tartós és markáns tendenciáról azért nem beszélhetünk, mert jelenleg a bitcoin árfolyamát nem a makrogazdasági tényezők, hanem inkább a saját ökoszisztémájában zajló folyamatok mozgatják. Itt említhetjük meg, hogy a BTC egyre elfogadottabb eszköztípus globálisan is, az intézményi befektetők hatalmas nagyságrendben léptek be a piacra, óriási likviditás érkezett ennek értelmében.

A retail, vagyis az egyéni kereskedők szerepe erőteljesen csökken: például a The Fear & Greed Index (Félelem és Kapzsiság Index), amely az átlagemberek hangulatát és piaci aktivitását is jellemzik, kevésbé hatnak már a bitcoinra. Vagyis miközben korábban a bitcoint nevezték digitális aranynak, ma már egyre inkább önálló eszközosztály, amely teljesen önálló útra lépett, nem véletlenül hosszabb távon a hajmeresztő 500 ezer-1 millió dolláros árfolyamot sem tartják kizártnak.

Az is figyelemre méltó, hogy míg az arany egy materializált eszköz, addig a BTC valóban a technológiai forradalom gyermeke. Ezt igazolja, hogy a bitcoin árfolyama sokkal erősebb kapcsolatot mutat a Nasdaq statisztikáival, mint bármely makrogazdasági mutatóval. Vagyis a kriptovalutát alapvetően a technológiai szektor részeként kezelik, még ha persze jelenleg meglehetősen kiforratlan eszköz is, azonban már sokat fejlődött a szabályozó környezet.

Kockázat és hozam: ki teljesít jobban?

A Bitcoin történelmileg sokkal magasabb hozamokat ért el, de sokkal nagyobb volatilitással is járt. Amikor bikapiac van, a BTC hozamai messze lekörözik az aranyat. Ugyanakkor a medvepiacok idején brutális veszteségeket hozott. Egy egyszerű portfóliószámítás is jól mutatja a különbséget: ha 2018 óta valaki 5 százaléknyi bitcoint tartott az S&P 500 index követése mellett, akkor 199 százalékos összhozamot ért el. Ha az 5 százaléknyi BTC-t 5 százaléknyi arannyal helyettesítjük, akkor a hozam 152 százalék. 

Persze az utóbbi nagyságrend is nagyszerű. Ha 10 százaléknyi a portfólióban a BTC az S&P 500 index mellett, akkor a hozam már 253 százalék, míg 10 százaléknyi arannyal 155 százalék. Vagyis a bitcoin magasabb potenciális nyereséget kínál, ugyanakkor a volatilitás rendesen kikezdi az idegeket a sokkal nagyobb kockázat miatt.

Miért fontos az S&P 500?
Az S&P 500 (Standard & Poor’s 500) egy amerikai részvényindex, amely az 500 legnagyobb tőzsdén jegyzett amerikai vállalat teljesítményét követi. Olyan cégek szerepelnek itt, mint az Apple, Microsoft, Amazon, Tesla, Coca-Cola vagy a JPMorgan. Ez az index sokszor a „világ legfontosabb piaci barométere”, mert nagyon széles szektorokat fed le. Vagyis, ha rendelkezünk részvényportfólióval, amely az S&P 500-at követi, akkor valójában a legnagyobb amerikai cégek teljesítményét követjük.

Generációk harca

Az is látszik, hogy a két eszköz közötti választás sokszor generációs kérdés. A fiatalabb befektetők – különösen az Y és Z generáció – inkább a bitcoin felé hajlanak, mert számukra a digitális pénz természetesebb, és vonzóbb a lehetséges nagy kilengések mellett az extrém magas hozampotenciál. Az idősebb befektetők, különösen a baby boomerek, továbbra is az aranyat tekintik a biztonságos menedéknek, amely bizonyítottan védi a vagyont az infláció és a pénzügyi válságok idején.

Felmerül a kérdés, hogy mit válasszunk? Erre természetesen nincs adekvát válasz, és jósgömbünk sincs, hogy tutira megmondjuk. De azért az egyes emberek motivációja a befektetések kapcsán már némileg irányt mutathat. Ha a fő cél a tőke megőrzése, az arany stabilabb és kiszámíthatóbb választás. Ha a cél a magas hozam és vállalható a nagyobb kockázat, akkor a bitcoin ígéretesebb lehetőség.

Visszatérve a BTC-re, rendkívüli hozamokat produkált a bikapiaci években (2017, 2020, 2023), miközben a medvepiaci években (2014, 2018, 2022) a magas volatilitás miatt nagyon sötét képet mutatott. Vagyis az intézményi adaptációval együtt is a nagy gigaszereplők – bálnák – miatt jobb az óvatosság a bitcoin tekintetében.

Farkas Tibor
Farkas Tibor
Farkas Tibor ingatlanpiaci szakújságíró, elemző. Évtizedek óta foglalkozik kiadványszerkesztéssel, offline és online weboldalak tartalomkészítésével, korábban többek között az állami és a civil szervezeti szektorban is tevékenykedett. Bölcsészdiploma mellett rendelkezik ingatlanközvetítő és értékbecslő, valamint logisztikai szervező végzettséggel. Több mint másfél évtizede specializálódott az ingatlanpiacra, ahol számos online hírportál és offline kiadvány szerkesztőjeként, újságírójaként tevékenykedett. Többek között az iroda.hu csoport, az ingatlan.com csoport és Az Év Irodája szerkesztőjeként és munkatársaként, illetve az Ingatlan Évkönyv munkatársaként és főszerkesztőjeként is dolgozott hosszú éveken át. Néhány ingatlanpiaci portál, ahol közreműködött korábban: ingatlanmagazin, irodablog, realista. Jelenleg ingatlanpiaci, illetve kripto- és blokklánc-ökoszisztémás szakanyagokat készít.

Ez is érdekelhet