BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Zelenszkij: Budapesten leszek, Orbán Viktor meghívására

Az ukrán elnök az Európai Politikai Közösség tanácskozására érkezik Magyarországra.

2024. november 6. szerda, 23:18

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette, hogy csütörtökön Magyarországra utazik az Európai Politikai Közösség (EPC) tanácskozására.

Budapesten leszek, hogy Orbán Viktor miniszterelnöknek és Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének meghívására jelen legyek az Európai Politikai Közösség tanácskozásán

- mondta szerdán az ukrán elnök, aki az orosz invázió 2022 februári kezdete óta nem járt Magyarországon.

Az Ukrainszka Pravda emlékeztet: a kétoldalú kapcsolatokat jelentősen beárnyékolja, hogy a magyar kormány kerékkötője a Moszkva elleni szankcióknak, valamint az uniós katonai segítségnek, ahogy a magyar vezetés és Oroszország kapcsolatait sem nézik Kijevben túl jó szemmel.

Az ukrán elnök a múlt héten azt is megpendítette, hogy Kijev és Budapest egy „kétoldalú dokumentum” előkészítésén dolgozik, amely különösen a biztonsági kérdéseket és Ukrajna NATO-csatlakozását érinti.

Magyarország történetének két legnagyobb diplomáciai rendezvénye, a nyugati világ csúcstalálkozói lesznek a héten Budapesten. Orbán Viktor miniszterelnök meghívására a nyugati világ vezetői érkeznek hozzánk csütörtökön és pénteken. A budapesti EU-csúcs súlya különösen nagy, mert ez lesz az első alkalom, amikor közvetlenül az amerikai elnökválasztás után tárgyalnak egymással a nyugati vezetők – közölte a magyar kormány.

Az Európai Politikai Közösség ötödik ülésén az európai kontinens országainak vezetői Budapesten találkoznak. Megbeszélést folytatnak majd az Európa előtt álló biztonsági kihívásokról, többek között Oroszország Ukrajna elleni háborújáról és a Közel-Keleten zajló eszkalációról, az illegális migrációról, valamint a gazdasági biztonsággal kapcsolatos kérdésekről, továbbá az energia, a közlekedés, az informatika és a globális kereskedelem tekintetében megvitatják a konnektivitás témakörét is.

A tanácskozásra 47 ország állam-, illetve kormányfője és jelentős nemzetközi szervezetek vezetői kaptak meghívást - olvasható az Európai Tanács honlapján.

Egyes hírek szerint Orbán Viktor élőben kapcsolja Donald Trumpot az EU-csúcson – legalábbis erről árulkodik Deák Dánielnek, a XXI. Század Intézet vezető elemzőjén a Facebook-bejegyzése.

Habár korábban felmerült, hogy egyes országok bojkottálják a találkozót Orbán Viktor  külpolitikai manőverei miatt, végül azonban sikerült felülemelkedniük a súlyos aggályokon. 

Hegedűs Szabolcs
Hegedűs Szabolcs
Hegedüs Szabolcs közéleti, külpolitikai és külgazdasági témákkal foglalkozik. Írásaiban az Európai Unió és a régiós országok folyamatait követi, különös tekintettel a gazdasági és politikai összefüggésekre. Pályafutását televíziós és rádiós újságíróként kezdte, az Economx főmunkatársa.

Ez is érdekelhet