BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Milliárdokkal szállunk bele a Türk Tanácsba a brüsszeli csihi-puhi után

Kiderült mennyivel járul hozzá Magyarország a Türk Befektetési Alaphoz. Ez az értékes portfólió is a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz került.

2024. október 10. csütörtök, 14:30

Fotó: Getty Images / Kummer János
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormányzat honlapján került  társadalmi egyeztetésre egy miniszteri rendelet a Türk Befektetési Alap által kibocsátott és kibocsátásra kerülő magyar állami tulajdonú részjegyek tulajdonosi joggyakorlójának kijelöléséről.

Ebben Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az állami vagyonról szóló törvényre hivatkozva elrendelte, hogy Magyarország csatlakozásával a 10 000 db (tízezer darab) 50 000 USD (ötvenezer USA dollár) névértékű részjegyből álló jegyzett tőkével induló Türk Befektetési Alap részére (a továbbiakban: Alap) a magyar állam által vállalt hozzájárulást megtestesítő 2000 db (kétezer darab) 50 000 USD névértékű, névre szóló - az Alap tagállamainak részjegyeivel azonos jogot biztosító -, állami tulajdonban álló, valamint állami tulajdonba kerülő ideiglenes részjegyek és részjegyek feletti tulajdonosi jogok és kötelezettségek összességének gyakorlására az Alap jogutód nélküli megszűnéséig vagy Magyarország Alapból történő kilépéséig a Nemzetgazdasági Minisztériumot jelölöm ki

Az egyelőre az még nem derült ki, hogy ebből a több mint 36,5 milliárd forintos befektetéssel (a jegyzett tőke egyötödével) mire megy a Nemzetgazdasági Minisztérium, illetve a Türk Tanács. Orbán Viktor miniszterelnök a nyáron elkezdett békemissziója során vett részt idén júliusban a Türk Államok Szervezetének informális csúcstalálkozóján. Konkrétumok nem igazán derültek ki, ám Joseph Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője így is kiakadt, és egyből leszögezte: Magyarország nem kapott felhatalmazást az EU Tanácsától a Türk Államok Szervezetével való kapcsolatok előmozdítására.

A magyar kormányfő legutóbb tavaly nyáron beszélt az Országgyűlés előtt a Türk Tanácsról. Akkor úgy fogalmazott,

Kelet és azon belül a türk világ súlya, szerepe nőni fog Európa számára, lassan és biztosan megkerülhetetlenné válik. A magyar kormány ennek régóta tudatában van. A krími orosz–ukrán konfliktus rendezése érdekében tető alá hozott minszki megállapodás törékenysége számomra kezdetektől fogva nyilvánvaló volt. Láttuk, ha Ukrajna nem adja fel a NATO-hoz való csatalakozás szándékát, csak idő kérdése, és újabb konfliktussal kell számolnunk, amely az Oroszországból érkező energiaszállításokat is veszélybe sodorja majd. Ezért közép-ázsiai kapcsolatainkat jó előre stratégiai és baráti szintre emeltük, 2018-ban megfigyelőként csatlakoztunk a Türk Tanács politikai és gazdasági közösségéhez is.

Varga Mihály pénzügyminiszter viszont idén májusban konkrétumokról is beszámolt, amikor közölte, az Üzbegisztánba irányuló magyar export 12 százalékkal erősödött 2023-ban, meghaladta a 90 millió dollárt, a gyógyszerészeti termékek mellett a Magyarországon gyártott járművekre is erős a kereslet. A magyar tárcavezető ehhez hozzátette, az Óbudai Egyetem részvételével valósul meg Üzbegisztán első innovációs és tudományos parkja. 

Egyébként Orbán Viktor tegnapi brüsszeli meghallgatásán (a csihi-puhin) az egyik fő téma a magyar kormányzat által felvázolt úgynevezett gazdasági semlegesség volt, ami az Európai Bizottság szerint épp azért problémás, mert így Magyarország az olyan államokkal is kereskedik, mint amilyenek a türk világ képviselői.

Sarkadi-Illyés Csaba
Sarkadi-Illyés Csaba
Újságíró
A 2014-es önkormányzati választások óta dolgozik belpolitikai újságíróként. Az Alfahírnél kezdett gyakornokként, majd újságíró, szerkesztő és megbízott főszerkesztő lett egészen 2023 nyaráig. Elmondása szerint már több politikai messiást is követett a több mint egy évtizedes pályafutása során, emellett közelről figyelhette az elmúlt időszak választási kampányait, a politikai kommunikáció változását. Az újságírás mellett jelenleg is több televíziós, rádiós és online csatornának is állandó vendége, így a Hír Tv, az Atv, az Ultrahang, Spirit FM különböző műsoraiban is találkozhatnak vele. Ugyanakkor közéleti és üzleti kerekasztal- és pódium-beszélgetéseket is vezetett. Az Economx csapatához 2023-ban csatlakozott. Elsősorban a makrogazdasági és védelmi ipari témákban publikál, de megjelennek írásai az Öt.hu és az Index felületein is.

Ez is érdekelhet