BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A konyhai zöldhulladéknak is külön kuka kell jövőre

Fontos változás lép életbe januártól: az élelmiszer- és a konyhai zöldhulladékot is elkülönítetten gyűjtik. A hulladékgazdálkodást július óta koncessziós modellben a MOHU MOL végzi.

2023. december 15. péntek, 09:28

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Raisz Anikó az Energiaügyi Minisztérium közleménye szerint úgy nyilatkozott, hogy az intézkedés azon törekvés része, hogy Magyarország minél gyorsabban átálljon a körforgásos gazdaságra.

Az államtitkár hozzátette, hogy július óta a brüsszeli elvárásoknak megfelelően bevezették a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszert is, amelyben a környezetszennyező termékek gyártóinak „a szennyező fizet” elv szerint fizetniük kell a termékeik után képződő hulladék gyűjtéséért, elszállításáért és kezelésért.

Januártól pedig megkezdődik a biohulladék széles körű elkülönített gyűjtése is, amely biztosítja, hogy a hasznosítás eredményeként minél nagyobb tisztaságú anyag kerülhessen vissza a természetes szervesanyag-körforgásba, valamint hogy a hulladéklerakókon lerakott települési hulladék lebomló tartalma csökkenjen.

A csütörtöki Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet szerint a háztartások az elkülönített gyűjtési rendszerben egy erre a célra rendszeresített hulladékgyűjtő edényben gyűjthetik a konyha zöldhulladékot, mint amilyen például a zöldség- és gyümölcsmaradék, kávézacc, tojáshéj vagy a teafű.

A gyűjtést a koncessziós társaság végzi majd, de a kijelölt hulladékgyűjtő pontokra mi magunk is leadhatjuk a biohulladékot. A kerti zöldhulladék átvétele változatlan marad.

Drága lesz a palackos víz, érdemes leszokni róla
Ötven forintba kerül majd az ásványvizes palackok darabja a visszaváltási rendszer jövő évi bevezetésével. Egy ember könnyedén elfogyaszthat minden áldott nap egy üvegnyi vizet, vagyis csupán csak az ásványvizes palackokra fordított éves költés személyenként mintegy húszezer forintra rúghat.
Bővebben--->
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet