BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Uniós biztos: lassulás van persze, de recesszióról légyszi még ne beszéljünk

Paolo Gentiloni, az Európai Bizottság gazdasági ügyekért felelős biztosa szerint egy kettős krízis hatásaival néz szembe Európa, de a recesszió így is elkerülhető.

2023. szeptember 4. hétfő, 13:07

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az uniós biztos a két válság alatt az ukrajnai háború geopolitikai hatásaira és a kontinenst érintő gazdasági nehézségekre utal. Úgy látja, geopolitikai szempontból az egész világra hatással volt, gazdasági szempontból viszont komolyan érintette Európát, különösen Németországot.

Gentiloni szerint a tavaly februárban kitört háború komoly félelmeket keltett abban, hogy jelentős gazdasági lassulás veszi kezdetét a régióban. Azóta viszont biztosítottá vált az alternatív energiaellátás, és egyes kormányok enyhítettek a fogyasztók helyzetén – nyilatkozta az uniós biztos az CNBC-nek.

Nemzetközi Valutaalap szerint a tavalyi év végére 3,5 százalékos növekedést ért el az euróövezet, az idei évre pedig 0,8, jövőre 1,4 százalékos növekedést vár. Gentiloni megjegyezte, hogy nagyobb volt a növekedés, mint Kínában és az Egyesült Államokban.

Hozzátette, a lassulás 2022 utolsó negyedévétől kezdődött, de arra kért mindenkit, hogy ezt ne nevezze recessziónak, mert az szerinte elkerülhető.

Az Európai Bizottság szeptember 11-én új, az egész régióra vonatkozó gazdasági előrejelzéseket tesz közzé, melyek megmutatják, hogy milyen növekedés várható.

A közelmúlt adati azonban azt mutatják, hogy lassulhat a gazdaság. Augusztusban ugyanis 2020 novembere óta a legalacsonyabb szintre csökkent az üzleti aktivitás.

Majdnem erre számítottak: stagnált az infláció az euróövezetben
Éves összehasonlításban a júliusival megegyező 5,3 százalék maradt az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP). A szakértők átlagosan 5,1 százalékra számítottak.
Bővebben--->
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet