BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
header

szabadkereskedelem

11.
06.
23:59

Szabadkereskedelmet tervez az ASEAN és Kína

A Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) és Kína tíz éven belül szabadkereskedelmi társulást hoz létre - állapodtak meg Peking kezdeményezésére az érintett államok vezetői az ASEAN brunei csúcsértekezletének tegnapi zárónapján. Haszszanal Bolkiah brunei szultán kijelentette, hogy a tervezet megvalósításával a világ népességének közel egyharmadát, 1,7 milliárd főt egyesítő piac jöhet létre, amelynek bruttó hazai terméke (GDP) megközelíti az évi 2 ezer milliárd dollárt. A globális gazdasági lefékeződés, beleértve a két vezető ipari állam, az Egyesült Államok és Japán keresletének gyengülését, szintén hozzájárult ahhoz, hogy az ASEAN a dinamikusan erősödő és a Kereskedelmi Világszervezetbe (WTO) való felvétel előtt álló kínai gazdasággal fűzze szorosabbra kapcsolatait. Csu Zsung-csi kínai kormányfő már az ASEAN tavaly szeptemberi csúcsértekezletén szorgalmazta a közös szabadkereskedelmi övezet létrehozását, ám az 1967-ben létrehozott, tíz tagállamból - Brunei, Fülöp-szigetek, Indonézia, Kambodzsa, Laosz, Malajzia, Mianmar (Burma), Szingapúr, Thaiföld és Vietnam - álló szervezet akkor még a belföldi piac védelmét részesítette előnyben. Az ASEAN és Kína között hamarosan beinduló tárgyalások az első körben a mezőgazdaság, az információtechnológia, az emberi erőforrások és a lehetséges közös beruházások terén, valamint a Mekong-medence fejlesztésében megvalósítható együttműködésre összpontosítanak. G. S.

Szerző(k):
Sebő Gábor