BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

önkormányzatok

02.
22.
18:15

Erőteljesen nő az építményadó-bevétel

A Pénzügyminisztérium adatai szerint az utóbbi években lendületesen emelkedett az építményadóból származó helyiadó-bevétel. A GKI szerdán közzétett felmérése szerint az átlag feletti növekedés annak köszönhető, hogy egyre több önkormányzat kényszerül ennek az adófajtának a kivetésére, illetve az adókulcs is emelkedik. Közrejátszik továbbá a növekvő ingatlanállomány és a külföldi ingatlantulajdonosok megjelenése, akik megadóztatása politikailag kevésbé kényes a település számára.

Szerző(k):
Baka Zoltán
02.
21.
15:26

A bankok nem szívesen hitelezik a településeket

A GKI felmérése szerint a helyhatóságok az idén arra számítanak, hogy bevételeik 13 százalékkal emelkednek, kiadásaik ugyanakkor 8 százalékkal mérséklődnek. Utóbbi esetében némi bizonytalanságot hordoz, hogy az önkormányzatok csak a biztosan megvalósuló beruházásaikról számoltak be. A felhalmozási célokra szolgáló gázközmű utáni vagyonbevétel 48 százalékát folyó kiadásokra költenék a községek. A beruházások esetében főleg uniós pályázatokra számítanak a csekély önrésszel rendelkező települések. A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a társfinanszírozás miatt a központi költségvetésnek is forrást kell biztosítania a támogatások elérése érdekében. Szóba jöhetnek még a beruházási hitelek is, ám a tájékoztató résztvevői szerint az önkormányzatok nem hitelképesek a bankszférában.

Szerző(k):
Baka Zoltán
02.
21.
06:59

A tervezettnél 47 milliárddal több folyt be helyi adókból

Az előzetes adatok szerint az önkormányzatok tavaly csaknem 223 milliárd forint bevételhez jutottak a saját hatáskörben kivetett helyi adókból – tájékoztatta lapunkat a Pénzügyminisztérium (PM). A korábbi évekhez képest lassult az iparűzési adó növekedési üteme, amit szakértők az adót kivető települések számának beállásával magyaráznak. Részletek a mai NAPI Gazdaságban.

Szerző(k):
Economx